Európa kettészakadása az elmúlt öt évben drámaian éleződött - írja a Bild-Zeitung az Európai Bizottság foglalkoztatási és szociális jelentését kommentálva. Öt évvel ezelőtt ugyanais Európa északi és déli részében a munkanélküliségi ráta még nagyjából azonos volt, ma már 7,5 százalékkal eltér egymástól.
Különösen súlyos a helyzet az euróválság által leginkább sújtott államokban. Görögországban egy éven belül a munkanélküliségi ráta 18,9 százalékról 26 százalékra szökött fel, Cipruson 14 százalékra (2011: 9,5 százalék), Spanyolországban 26,6 százalékra 23-ról, Portugáliában pedig 16,3 százalékra 14,1 százalékról. A legjobb fejlődést viszont a balti országok mutatták fel: Észtországban a munkanélküliségi ráta 9,5 százalékra csökkent (2011: 12,1 százalék), Lettországban 14,1 százalékra 15,7-ről, Litvániában pedig 12,5 százalékra 13,9-ről.
Drámaian alakultak a jövedelmek is: három háztartás közül kettőben 2012-ben kevesebb pénz állt rendelkezésre, mint a korábbi években. Görögországban a háztartások jövedelme 2009-hez képest csaknem egyötöddel csökkent, Spanyolországban a csökkenés nyolc, Cipruson pedig hét százalékos volt.
A Bild-Zeitung idézte Andor Lászlót, az Európai Bizottság szociális ügyi biztosát, aki "újabb szakadék" kialakulására figyelmeztetett Európában. A komor prognózisa a következőképpen hangzik: a peremállamokban a jelek szerint a teljesitmény csökkenését jelző lefelé tartó spirál, a munkanélküliség csökkenése és a jövedelmek erodálása figyelhető meg. Andor szemszögéből nézve egy kettős stratégia hozhat megmentést: a stabilitást kell erősíteni a valutaunió elmélyítése révén. Ez végső soron az északról délre tartó transzfert eredményezné, például egy külön költségvetés révén, ahogy ezt vehemensen követelte Herman van Rompuy, az Európai Tanács elnöke. Az elgondolások közé tartozik egy európai munkanélküli biztositás is. Ezt azonban Németország keményen elutasítja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.