A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) már 18. hete méri a lakosság oltási hajlandóságát. Míg a felmérés első hetében, a 2020. november 30-ával kezdődő héten a válaszadók kevesebb mint 15 százaléka volt biztos benne, hogy beoltatná magát, a legfrissebb adatok szerint a március 29-ével kezdődő héten már a megkérdezettek közel 58 százaléka voksolt a vakcinák mellett, az adatsorba beleszámítanak azok is, akik már megkapták legalább az első oltást – írja a KSH.
Ez utóbbi héten a válaszadók 20 százaléka volt elutasító az oltással kapcsolatban, szemben az első héten mért 36 százalékkal.
A felmérés 18. hetében az előző hetihez viszonyítva is jelentősen nőtt az oltási hajlandóság, a 17. héten a megkérdezettek 55,6 százaléka válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy beoltatná-e magát. A mérés kezdetéhez (2020. november 30. – december 6.) képest közel négyszeresére emelkedett azok aránya, akik úgy gondolják, beoltatnák magukat, vagy már be is oltották őket. A bizonytalanok aránya ugyan egyre csökken, viszont továbbra is jelentős.
Az oltáshoz való hozzáállást leginkább – közel azonos arányban – a vakcina biztonságosságáról alkotott kép, valamint a járvány súlyossága, a megbetegedések, halálozások száma befolyásolja. A megkérdezettek 84 százalékát az oltással kapcsolatosan a sajtóban, médiában megjelenő hírek, 82 százalékát a kormányzati kommunikáció, 71 százalékát pedig a közösségi médiában megjelenő információk is befolyásolják.
Ugyanakkor a válaszadók fele egyáltalán nem veszi figyelembe az oltásellenes, oltásszkeptikus csoportok véleményét
– írja a KSH elemzése.
A tanulmány szerint a 64 év felettiek (85 százalék) és a felsőfokú végzettségűek (81) tervezik leginkább, hogy beoltatják magukat. A fiatalok és az alacsonyabb végzettségűek a legelutasítóbbak a vakcinákkal kapcsolatban.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora szerint szinte biztos, hogy a brit variáns mindenkit megfertőz, akit eddig még nem oltottak be és nem esett át a fertőzésen. A rektor szerint, ha ezt a nagyon fontos üzenetet sikerül megértetni a lakossággal, és minél többen választják a védőoltást, akkor a nyájimmunitás hamar kialakulhat. Véleménye szerint nagyjából ötmillió oltás kell ahhoz, hogy biztosítva legyen a nyájimmunitás Magyarországon.
Tavaly decemberben megnyílt a regisztráció lehetősége az interneten is a koronavírus elleni védőoltásra. Regisztrálni a https://vakcinainfo.gov.hu/ honlapon lehet. Mivel a kormány nem tette kötelezővé az oltást, a vakcinát csak azok fogják megkapni, akik regisztrálnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.