Donald Trump egy interjú során leszögezte, hogy azt szeretné, ha nem halnának meg többen az Ukrajnában dúló, szerinte nevetséges háborúban. A republikánus elnökjelölti verseny élén álló politikus szerint az Egyesült Államoknak azon kellene dolgoznia, hogy mielőbb a tárgyalóasztalhoz ültesse a háborúzó feleket és tető alá hozzon egy békeszerződést.
A volt elnök nem zárta ki, hogy a béke érdekében Kijevnek területi engedményeket kéne adnia Oroszország számára, ám hozzátette, ha ő lenne az elnök, minden kérdésről lehetne tárgyalni. Ugyanakkor elismerte az ukránok honvédelmi erőfeszítéseit is, amely feljogosítja őket arra, hogy megtartsák azokat a területeiket, ahonnan már kiűzték az oroszokat. Trump szerint ebbe az oroszok is belemennének.
A politikus-üzletember mindemellett hangsúlyozta, hogy a békéhez a megfelelő közvetítőre van szükség, ami most nem áll rendelkezésre. A jelenlegi elnök Joe Biden és a NATO ugyanakkor azt szeretné, ha Oroszország kivonulna Kelet-Ukrajnából, ahogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 10 pontos béketerve is az orosz csapatok kivonását szeretné elérni.
Trump szerint azonban
az Egyesült Államoknak a mielőbbi béke elérésén kellene fáradoznia, tárgyalóasztalhoz ültetve Ukrajnát és Oroszországot.
Mint a Reutersnek adott interjúban elmondta, erre akár most is lenne lehetőség.
A Jevgenyij Prigozsin vezette, múlt hétvégi fegyveres felkelés kapcsán elmondta, hogy az biztosan gyengítette valamelyest Vlagyimir Putyin orosz elnök pozícióját, ám az továbbra is erős. Felhívta a figyelmet arra, hogy ha nem Putyin lenne hatalmon, akkor nem tudni mi lenne az alternatíva. Lehetne jobb, de lehetne sokkal rosszabb is az orosz vezetés Trump véleménye szerint.
A Nemzetközi Büntetőbíróság által az orosz elnökkel szemben megfogalmazott, őt háborús bűnökkel illető vádakkal kapcsolatos kérdésre válaszolva Trump elmondta, hogy ezt az ügyet nem érdemes hangsúlyozni, mert az a megállapodás gátja.
A külpolitikai kérdésekre fókuszáló interjúban Trump arról is beszélt, hogy 48 órát adna Kínának arra, hogy számolja fel Kubában működő kémközpontját, és amennyiben Peking erre nem hajlandó, úgy a kínai importra 100 százalékos vámot vetne ki. Ugyanakkor nem volt hajlandó arra választ adni, hogy az ő elnöksége esetén az Egyesült Államok megvédené-e Tajvant egy esetleges kínai invázióval szemben. Trump szerint a kérdés megválaszolása gyengítené tárgyalási pozícióját, valamint felidézte, hogy amíg ő volt az elnök, nem érkeztek ezzel kapcsolatban fenyegetések Kína irányából, így ilyen invázióra nem kerülne sor, ha ő lenne az elnök.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.