BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pénzügyek az EU-ban: Budapesten tanácskoztak az uniós szakdiplomaták

Az Európai Unió Tanácsának soros magyar elnöksége alatt szeptember 9-én és 10-én Budapesten rendezték meg a pénzügyi szabályozással foglalkozó uniós szakdiplomaták immár hagyománnyá vált informális találkozóját. A napirenden a pénzügyi tudatosság, a Tőkepiaci Unió, valamint az uniós jogalkotási ciklus prioritásai szerepeltek.

Szeptember 9-én és 10-én Budapesten tanácskoztak az Európai Unió pénzügyi szabályozással foglalkozó szakdiplomatái. A kétnapos konferencia megnyitóján Túri Anikó, a Nemzetgazdasági Minisztérium közigazgatási államtitkára kiemelte a versenyképesség, ezen belül a pénzügyi versenyképesség szerepét és fontosságát, amelyek további erősítése elengedhetetlen az EU gazdasági jövője szempontjából – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményéből.

Stock - Flags
Európai Unió
pártcsalád
Patrióták
Szeptember 9-én és 10-én a magyar fővárosban gyűltek össze az Európai Unió pénzügyi szabályozással foglalkozó szakdiplomatái / Fotó: NurPhoto via AFP

Magyarország az első tagország, amely az Európai Unió 2024–2029 közötti stratégiai menetrendjének prioritásait átülteti a Gazdasági és Pénzügyi Tanács munkájába. Túri Anikó kiemelte a pénzügyi szolgáltatások területén zajló tárgyalások előmozdításának fontosságát, különösen a hét jelenleg tárgyalt jogalkotási csomag kapcsán, amelyek célja az EU versenyképességének és ellenálló képességének növelése.

A találkozó egyik kiemelt pontja a Tőkepiaci Unió volt, amely 2015 óta az EU egyik kulcsfontosságú projektje. Bár jelentős előrelépések történtek, az új kihívások hatására további fejlesztések váltak szükségessé.

Magyarország javasolja a pénzügyi szektor átfogó áttekintését, hogy azonosítsák a beavatkozást igénylő területeket, és egyszerűsítsék a jogalkotási folyamatokat. A hatékonyság és piaci stabilitás a magyar elnökség számára fontos cél, így a szükségtelen zavarok elkerüléséhez elengedhetetlen olyan kiegyensúlyozott szabályozás létrehozása, amely figyelembe veszi a pénzügyi termékek gyors innovációját.

Növelni kell a lakosság pénzügyi tudatosságát

A konferencia másik fő témája a pénzügyi tudatosság növelése volt, hisz a digitális pénzügyi szolgáltatások terjedésével egyre nagyobb kockázatok jelennek meg, többek között az online csalások terén.

A Pénzügyi Tudatosság Fejlesztési Stratégia célja, hogy növelje a lakosság pénzügyi ismereteit, csökkentse a kiszolgáltatottságot, és tudatosabb társadalmat hozzon létre. A magyar kormány szerint a pénzügyi tudatosság növelése hozzájárulhat a tőkepiacokon való részvétel növeléséhez és egy biztonságosabb, átláthatóbb pénzügyi környezet megteremtéséhez.

Túri Anikó hangsúlyozta a Nemzetgazdasági Minisztérium elkötelezettségét a pénzügyi tudatosság növelése mellett, amelyet a KiberPajzs projekt is támogat. A Magyar Nemzeti Bank, a Nemzetgazdasági Minisztérium, az Igazságügyi Minisztérium, az Országos Rendőrfőkapitányság és más szervezetek által működtetett projekt célja a lakosság figyelemfelkeltése és egy olyan jogi keret kialakítása, amely képes megelőzni a digitális térben elkövetett pénzügyi visszaéléseket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.