A Lufthansa bejelentette, hogy Tel-Avivba induló és onnan érkező jártait keddtől csütörtökig felfüggeszti. Az érintett utasok lemondhatják a jegyeiket, vagy újra foglalhatnak. A légitársaság a libanoni események miatt döntött így, biztonsági okokra hivatkozva.
A közelmúlt fejleményei miatt a Lufthansa csoport frissíti a Tel-Avivba induló és onnan induló járatait. Szeptember 19-én, keddtől csütörtökig (beleértve) minden utas- és teherszállító járatot ideiglenesen felfüggesztenek. A Lufthansa lehetőséget kínál az érintett utasoknak. hogy díjmentesen töröljék a jegyeket, vagy foglalják át járataikat
– írta a légitársaság. Tavaly év végén sok légitársaság lemondta az izraeli járatait a gázai háború miatt. Az idei év elején fokozatosan újraindult a légi közlekedés, de most, a Libanonban történt izraeli támadás után ismét leállnak a repülők.
Legalább hárman meghaltak, és több mint ezer másik ember, köztük a Hezbollah harcosai, orvosok és Irán bejrúti megbízottja megsebesült kedden, amikor a kommunikációra használt személyhívók felrobbantak Libanon-szerte. A támadást állítólag az izraeli fegyveres erők hajtották végre.
A Hezbollah fegyveres csoport közleményben erősítette meg legalább három ember, köztük két harcosának halálát. A szervezet szerint a támadásban összesen több mint 1200 tagjuk sebesült meg. Az Al Jazeera ügynökség szerint kilencen haltak meg a támadásba.
A megölt harcosok egyike a Hezbollah egyik libanoni parlamenti képviselőjének a fia volt
– közölte két biztonsági forrás a Reutersnek. Rajtuk kívül Irán libanoni nagykövete, Mojtaba Amani is könnyebb sérülést szenvedett, amikor a zsebében felrobbant egy személyhívó.
Firasz Abjád libanoni egészségügyi miniszter szerint a sérültek közül mintegy kétszáznak válságos az állapota. Sokan a Hezbollah síita milícia tagjai, illetve köztük van Modzstaba Amani iráni nagykövet is hírügynökségek jelentése szerint. Ziad Makari tájékoztatási miniszter izraeli agresszióról beszélt, a külügyi tárca pedig „veszélyes és szándékos izraeli eszkalációról”, amelyet „a (Gázai övezeti) háború jelentős, Libanonnal szembeni kiterjesztésére vonatkozó fenyegetések kísértek”.
A Libanonban jelentős befolyással bíró Irán-barát milícia szintén Izraelt tette felelőssé a történtekért, és közölte, hogy a zsidó állam „méltó büntetést fog kapni gyilkos agressziójáért”.
A Hezbollah képviselője elmondta, hogy a kedden bevetett „csipogóbombák” szedték a legtöbb áldozatot az Izraellel közel egy éve folytatott konfliktusukban.
A bejrúti egészségügyi minisztériumhoz tartozó válságkezelési központ felszólította a dolgozóit, hogy azonnal menjenek be a munkahelyükre, hogy az ország el tudja látni a tömeges sérüléseket.
Egyúttal figyelmeztetést adott ki, miszerint az egészségügyi személyzet ne használjon személyhívót.
Az Axios szerint a csipogók felrobbantását az izraeli biztonsági kabinet hétfői ülésén hagyták jóvá Benjámin Netanjahu miniszterelnök részvételével. Az ülésen részt vettek olyan magas rangú tisztviselők is, mint Sin Bét vagy a Moszad vezetői.
Stéphane Dujarric, az ENSZ főtitkárának szóvivője a Hezbollah és Izrael konfliktusának elmérgesedésre figyelmeztetett. „Ezek a fejlemények rendkívül aggasztók, különösen hogy rendkívül robbanásveszélyes környezetben történtek” – húzta alá Dujarric.
Matthew Miller amerikai külügyi szóvivő sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak nem volt köze a történtekhez, előzetesen nem tudott erről semmit, és információkat gyűjt az incidensről. Miller egyben leszögezte, hogy civilek nem lehetnek legitim műveleti célpontok, terrorszervezetek tagjai viszont igen. Miller ugyanakkor óva intette a teheráni vezetést minden olyan cselekménytől, amely tovább ronthatna az amúgy is feszült helyzeten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.