Az Európai Unió Tanácsa a közlekedési ágazatot súlyosan érintő koronavírus-járvány miatt a reptéri résidők felhasználására könnyítéseket fogadott el és meghosszabbította egyes iratok, engedélyek, valamint rendszeres ellenőrzésekről és képzésekről szóló tanúsítványok érvényességét.
A repülőterekre vonatkozó, általános körülmények között érvényes szabályozás szerint a légitársaságoknak be kell tartaniuk a menetrendet, biztosítaniuk kell, hogy a megadott idősávokban történjen a fel- és leszállás.
Az ehhez rendelkezésre álló idősávjaik legalább 80 százalékát ki kell használniuk ahhoz, hogy azokat ne veszítsék el a következő szezonra.
Ezért előfordult, hogy a légitársaságok a vírus világméretű terjedésének kezdete, azaz 2020. január vége óta inkább üresen közlekedtette a repülőit.
A résidő-felhasználási szabályok könnyítése értelmében a 2021-es nyári szezonra a légicégeknek elég a résidejük legalább 50 százalékát kihasználniuk ahhoz, hogy a fel- és leszállási idősávjaikat a következő szezonra is megtarthassák. A másik 50 százalékot viszont fel kell ehhez használniuk.
Az Európai Bizottság további szezonokra is kiterjesztheti az új szabályokat, a kihasználási arányt akár 30 és 70 százalék közötti értékre is beállíthatja.
A mostani könnyítést, hogy a teljes résidősorozat 50 százalékát vissza lehet adni, csak 2021 nyarára vehetik igénybe. A légitársaságoknak minden olyan résidőt, amelyet nem kívánnak felhasználni, legalább három héttel a tervezett járat időpontja előtt vissza kell szolgáltatniuk, lehetővé téve más légitársaságok számára, hogy igénybe vehessék a kihasználatlan kapacitást.
Az írásbeli eljárás keretében elfogadott új szabályok alapján a 2020. szeptember 1. és 2021. június 30. között lejáró dokumentumok, egyes iratok, engedélyek, és rendszeres ellenőrzésekről és képzésekről szóló tanúsítványok még további tíz hónapig érvényben maradnak.
A tagállamok döntése, hogy ki kívánnak-e maradni e szabály hatálya alól, a kimaradóknak azonban az egységes piac működésének biztosítása érdekében el kell fogadniuk a más tagállamok által meghosszabbított iratokat.
A megújított szabályok a közúti és vasúti közlekedésre, a belvízi hajózásra és a tengerbiztonságra vonatkoznak.
Amennyiben az okmányok megújítása hosszabb ideig kivitelezhetetlen marad, az érintett tagállamok engedélyt kérhetnek az Európai Bizottságtól az érvényesség további meghosszabbítására. A kért határidő-hosszabbítás nem eredményezhet kockázatot a közlekedés biztonsága vagy védelme szempontjából.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.