A gázpiac a megnövekedett kereslet miatt feszes marad egész télen, figyelmeztetett a BP, amelynek
a nyeresége a várakozásokat felülmúlóan több mint 3,3 milliárd dollárra nőtt az utolsó negyedévben, messze meghaladva a 2020 azonos időszakában elért 86 milliót, részben éppen a magasabb olaj- és gázárak következtében.
A cég arra számít, hogy utóbbiak tovább nőnek majd, pedig a helyzet már így is súlyos jó néhány országban.
Az Egyesült Királyságban két hónap alatt 14, nagyrészt kisebb energiaszolgáltató volt kénytelen kivonulni a piacról, utolsóként a hét elején az 5900 háztartást ellátó Bluegreen.
A Sky News összefoglalója szerint az energiaválság így már összesen kétmillió brit háztartást érint, de az energiaszabályozó hatóság, az Ofgem nyugtatja a fogyasztókat, hogy az ellátás biztosított, és mindenkit átirányítanak másik szolgáltatóhoz.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője ugyan kedden megerősítette, hogy az Európa gázellátásának nagy részét biztosító Oroszország változatlanul tartja magát ahhoz az ígéretéhez, hogy megkezdi pótlólagos mennyiség szállítását, amint a hazai tározók fel vannak töltve, a földgáz egyelőre ellenkező irányba, nyugatról keletre áramlik a Szibériából Lengyelországon keresztül Németországba tartó Jamal vezetéken – számolt be a Reuters a Gascade német gázhálózati operátor adataira hivatkozva.
A Németországba tartó szállítások szombaton álltak le, és az előzetes várakozások szerint leghamarabb szerdán indulhatnak meg ismét; magyarázatot sem a Gazprom, sem Varsó, sem pedig Berlin nem adott.
Az állami tulajdonban lévő lengyel olaj- és gázipari PGNiG szerint Lengyelországba a szerződésben vállalt teljes mennyiséget szállítja a Gazprom, és a gázvezetéket működtető Gaz-System szerint „jelenleg nincs igény gáztranzitra Németország irányába”. Az áramlás irányának megfordulása meglepte a piacokat, az Európában irányadó holland gáztőzsdén az árak hétfőn 11 százalékkal, megawattóránként 74 euróra ugrottak, de aztán visszaálltak 68,15 euróra.
Kikényszeríti Moszkva az Északi Áramlat 2. engedélyezésétDmitry Marinchenko, a Fitch igazgatója szerint az orosz cég valószínűleg arra játszik, hogy hamarosan megkapja a működési engedélyt az Északi Áramlat 2. vezeték. |
Ha a megnövekedett kereslet és az áremelkedés nem lenne elég, egyes országok helyzetét geopolitikai problémák is nehezítik. Spanyolország például csupán 43 napi fogyasztásra elegendő gáztartalékkal rendelkezik – jelentette be Teresa Ribera környezetvédelmi és energetikai miniszter kedden, egy nappal azután, hogy Algéria leállította a szállítást a két országot összekötő vezeték egyikén, amelyik Marokkón halad keresztül. A TVE televízióadónak adott interjúban a spanyol tárcavezető azonban hangsúlyozta, hogy Algéria kész több gázt adni, amennyiben Madridnak szüksége lenne rá.
A vezetéket egyébként Abdelmadjid Tebboune algériai elnök utasítására állította le az állami tulajdonban lévő Sonatrach a Marokkóval kiéleződött diplomáciai konfliktus miatt, így Spanyolországba csak a másik, tenger alatt húzódó csövön érkezik gáz. Algéria Afrika legnagyobb gázexportőre, amely a Gaz-Maghreb-Europe (GME) vezetéken keresztül 1996 óta több milliárd köbméter földgázt szállított Spanyolországnak és Portugáliának – ennek a tranzitszerződésnek a hatálya azonban lejár. Az Afrika News beszámolója szerint Spanyolország számára azért jelent problémát, mert a másik, a tenger alatti vezeték, a Medgaz kapacitása kisebb a Marokkón keresztül haladóénál, mindössze évi nyolcmilliárd köbméter.
Októberben napi átlagban 10,84 millió hordóra nőtt az orosz olaj- és gázkondenzátum-termelés a szeptemberi 10,72 millióról; ez a mennyiség a legmagasabb tavaly április óta, amikor a napi átlagtermelés 11,34 millió hordó volt.
Az orosz gáztermelés 65,81 milliárd köbméter volt a múlt hónapban a szeptemberi 61,05 milliárd után.
Ezen belül a Gazprom termelése 44,5 milliárd köbmétert tett ki, ami 2013 óta a legmagasabb havi adat. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.