Németországban meredeken emelkedik a Covid-19-ben elhunytak száma, de sokkal beszédesebben írja le a járvány okozta problémákat az a statisztika, amely az előző évekhez mért halálozási többletet mutatja, és ebben egyre rosszabbul állnak a németek: novemberben 20 százalékkal többen haltak meg, mint a 2017 és 2020 közti évek átlaga ugyanebben az időszakban - írta a Der Spiegel.
Az egyes országok "nyers" Covid-halálozási statisztikái nem összehasonlíthatók, mivel országonként más kritériumok alapján kerülnek bele az esetek, a járvány pusztítását pontosabban és összehasonlítható módon írja le a többlethalálozások összesítése, ami azonban néhány hetes késéssel érkezik. A Szövetségi Statisztikai Hivatal adatai, illetve kivetítése alapján novemberben 20 százalék volt a többlethalálozás Németországban, ami jelentős romlást mutat az októberi 9 százalék után. Tartományonként más-más a helyzet, a legrosszabb Türingiában, ahol 43 százalékkal többen haltak meg, mint az előző években, Szászországban 37 és Bajorországban 30 százalékos mutatóval.
A többlethalálozás azért is jobb mutató, mint a kórházi Covid-statisztika, mert a járvány minden hatását tükrözi: a pandémia miatti nagyobb óvatosság például csökkenti az influenzában elhúnytak számát, a koronavírus-áldozatok száma azonban magasabb a kimutatottnál, például mert sokakkal otthonukban végez a Covid, mások pedig a pandémia miatt nem jutnak hozzá a normális egészségügyi ellátáshoz - írta a német lap.
Egyedül Brémában volt az előző évekhez hasonló a halálozások száma, ez a legátoltottabb német tartomány, ahol a lakosság 85 százaléka kapott már legalább egy védőoltást. Nem véletlen, hogy a romló trendet és a viszonylag alacsony német átoltottságot látva Olaf Scholz kancellár új kormánya a törvény erejével is megsürgetné az állampolgárokat, hogy járuljanak az oltásért. A múlt héten a törvényhozás már oltásra kötelezte az egészségügyi intézmények és az idősotthonok dolgozóit, akárcsak korábban Olaszország, Franciaország, Görögország és az Egyesült Királyság. A kancellár azt szeretné, ha a Bundestag még az idén kötelezővé tenné a védőoltást mindenki számára, februári vagy márciusi hatállyal. Németországot még nem söpörte végig az új, sokkal fertőzőbb vírusvariáns, az omikron hulláma, mint az Egyesült Királyságot, ahol pedig jóval magasabb az oltottság, a kormány mégis erőteljesebb korlátozó intézkedések meghozására készül, és - miként a Nemzetközi Valutaalap figyelmeztetett - fájdalmas gazdasági károkra számíthat, ha nem emelkedik még tovább az oltottak aránya.
Ami az európai összehasonlítást illeti, az Eurostat egyelőre még csak októberre közölt adatokat: a többlethalálozás az unióban a szeptemberi 12 százalékról 17 százalékra emelkedett 2016-2019 azonos hónapjainak az átlagához képest. Németországra ebben az összehasonlításban 10,6 százalékot mértek, amivel akkor még az európai középmezőnyben voltak, a 6,3 százalékos Magyarországnál gyengébb pozícióban, miközben az akkor legrosszabb helyzetben lévő Romániában 110, Bulgáriában 73,3 százalékkal többet aratott a halál. Az Euromomo 48. hétig nyúló adatsora azt mutatja, hogy Magyarország a múlt hónapban is sokkal jobb helyzetben volt, mint Németország és az ugyancsak a kötelező vakcinázást fontolgató Ausztria. Aki a trendeket kutatja, annak érdemes bányászgatnia az Our World in Data más módszertannal készült számsorai közt, amelyekből kiderül - bár itt is nagy a késés az adatokban -, hogy az osztrákok és a németek sokkal rosszabbul álltak már néhány héttel ezelőtt, mint például a jóval magasabb átoltottságú Franciaország és Spanyolország. Jó tanács: egyes hetek, vagy hónapok adataiból nem érdemes túl messzemenő következtetéseket levonni egyes országokat összehasonlítva - azért sem, mert a járványhullám más-más szakaszában vannak -, ehhez hosszabb időszak összesítésére van szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.