Közel két éve nem látott szintre erősödött hétfőn az orosz fizetőeszköz, délután 77 rubel alá is benézett az euró árfolyama, később 77,26-ig visszakorrigált a jegyzés, ám ez még így is 3,6 százalékos napon belüli erősödést takar. A dollárral szemben 3 százalékos volt a plusz, a zöldhasút 73,1 rubelen jegyezték, amire a ukrajnai invázió óta nem volt példa.
A devizaerősödés oka, hogy az orosz nagyvállalatok a héten kezdik befizetni adóikat a költségvetésbe, az exportorientált cégek pedig kénytelenek devizájuk egy részélt piacra dobni.
A helyi nagyvállalatok mintegy 3 ezermilliárd rubelt (40,2 milliárd dollár) utalnak a központi kasszába a Reuters számításai szerint.
Fontos ugyanakkor megjegezni, hogy a devizapiaci likviditás csak árnyéka a háború előtti időknek, hiszen a külföldi befektetők, cégek a korlátozások miatt nem tudják értékesíteni a helyi eszközeiket, így tulajdonképpen egy mesterséges árfolyamról beszélhetünk.
Mindeközben a piac feszülten várja a pénteki kamatdöntő ülést is, hiszen a háború kirobbanásakor kétségbeesett intervencióra kényszerült a monetáris tanács, amikor 20 százalékra emelte az alaprátát a rubel védelme érdekében, majd legutóbb 17 százalékra mérsékelte azt.
A Reuters elemzői konszenzusa pénteken egy újabb 200 bázispontos kamatcsökkentésre számít.
Egy másik gazdaságösztönző lépésre is készül Moszkva, hétfőn Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy a jelenlegi 12 százalékról 9 százalékra mérséklik a támogatott ingatlanhitelek kamatát. A jegybanknak nem könnyű biztosítani a szükséges likviditást a piacokon, hiszen a szankciók miatt a tartalékai jelentős részét befagyasztották, ráadásul a külföldiek részesedése a kötvénypiacon 17,7 százalékra zsugorodott, ami a legalacsonyabb szint 2012 márciusa óta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.