Még annál is többet emelkedtek a termelői árak augusztusban az euróövezetben, mint az elemzők várták, és ez a tankönyv szerint újabb jegybanki szigorítást jelent, nyomással a részvényárakra, és felhajtóerővel az állampapírhozamokat illetően.
A piacokon azonban nem ez történt, és az adatok kedd késő délelőtti közlését követően az euró sem erősödött, miután az előző napokban már visszanyert némi teret a dollár ellenében. A forintnak ugyanakkor ezúttal nincs szüksége mankóra, továbbra is támogatja az MVM és a Gazprom közötti halasztott gázfizetési megállapodás híre.
A termelői árindexek néhány nappal a csalódást keltő szeptemberi euróövezeti adatok után érkeztek, és igaz, hogy egy hónappal korábbi időszakról szólnak, de megerősítik, hogy szó sincs az energiaválság görgette európai inflációs hullám kicsúcsosodásáról, a termelők szintjén sem.
A termelői árak 5 százalékkal ugrottak meg augusztusban, és nem egy év, hanem egyetlen hónap alatt. Az éves drágulás ezzel 43,3 százalék a júliusi 38 után. Az energiadrágulás üteme 97,6 százalékról 116,8 százalékra gyorsult.
Az energiát nem számítva, a termelői árak emelkedésének éves üteme ugyan 15,1 százalékról 14,5 százalékra lassult, de mindezek az elemző várakozásoknál is rosszabb számok növelik a nyomást az Európai Központi Bankon, hogy folytassa erőteljes kamatszigorítását, ami növeli az euróövezet recesszióba csúszásának kockázatát. Christine Lagarde-nak délután 5 órakor lesz alkalma reagálni egy fórumon, amit a ciprusi jegybank szervez.
A tankönyv ellenére az európai részvények nem estek, hanem szépen emelkedtek kedden – a STOXX 600 index például mintegy 2,5 százalékkal –, az államkötvényhozamok pedig emelkedés helyett csökkentek, a német 10-éves például 9 bázisponttal 1,802 százalékra.
A fő oka annak, hogy az EKB-faktort tulajdonképp figyelmen kívül hagyják a befektetők ebben a pillanatban a részvénypiaci jelentések szerint jórészt az, hogy a csalódást keltő amerikai feldolgozóipari adatokat követően az amerikai részvények is nekilódultak hétfőn, mert megkérdőjelezték, hogy folytatódhatnak-e a megkezdett tempóban a Federal Reserve kamatemelései.
Ugyanebbe az irányba mutat globális kitekintésben az a keddi hír, hogy az ausztrál jegybank meglepetésre csak fele akkora szigorítást hajtott végre, mint az elemzők várták: 25 bázisponttal 2,6 százalékra emelte fő kamatát.
Egyelőre nem jelentek meg az olyan következtetések, hogy az EKB is várhatóan lassít – ilyen árindex adatok után nehéz is lenne egy ilyen hirtelen konklúzió –, de ha a nemzetközi hangulat marad, amilyen, nem kizárt, hogy hamarosan ez is megtörténik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.