BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
BERLIN - JULY 24, 2015: Famous Sony Center at Potsdamer Platz illuminated at night on July 24, 2015 in Berlin, Germany. The complex houses shops, restaurants as well as Sony's European headquarters.

Atomfegyvert készíthet Japán?

Világtörténelmünk egyik legrejtélyesebb jelensége: Japán és az atombomba. Jó néhány nyugati globális stratégiai elemző szerint Tokió olyan közel van az atomfegyver megszerzéséhez, gyártásához, célba juttató eszközei megteremtéséhez, hogy Japánt de facto atomhatalomként lehet számon tartani.

Tokióban ismét téma, hogy ideje lenne felülvizsgálni az atomfegyverekről való lemondás elvét. Teszik ezt a Kína felől érkező valós vagy vélt fenyegetés miatt. Pedig a japán közvélemény kilenctizede ellenzi az atomfegyverkezést, írja a PRI, az ENSZ által támogatott beruházói fórum. Ugyanakkor 2023 májusának  közepe óta működik a két ország, Japán és Kína védelmi minisztériumát összekötő, kríziselhárító „forródrót”. 
A Peking–Washington forródrótról 2006-ban, Hu Csin-tao kínai és George W. Bush amerikai elnök állapodott meg. Ugyanebben az időszakban határozták el a hasonló célú Peking–Moszkva biztonságos távközlési lánc megteremtését, ami 2008 végén működésbe is lépett.

Berlin,-,July,24,,2015:,Famous,Sony,Center,At,Potsdamer
Fotó: canadastock

Villámgyorsan hódít az a felfogás Amerikában is, hogy az ország nemzetbiztonságát tartósan fenyegető, leginkább komolyan veendő dolog nem a háború folytán tovább éleződött Oroszország–USA, hanem a Kína–USA konfliktus, amelynek két fő lehetséges színtere a Tajvani-szoros és a Dél-kínai tenger. Mindkét helyszínen a kínai és az amerikai haditengerészeti egységek, a légierő gépei szinte karnyújtásnyi távolságból szemlélik (provokálják, kóstolgatják?) a másik felet. És Kína gyűjti a térségben a szövetségeseket és a potenciális támaszpontállamokat. Amilyen például a Kína–Salamon-szigetek biztonsági paktum. A szerzők rossznyelvek szerint történelmi példákból is merítettek: a második világháború idején a japán hódítóknak több támaszpontjuk volt a szigeteken, amelyeket egy Ausztrália elleni támadásra használtak volna fel. Ausztráliát ma a 2021-ben kötött háromoldalú (USA, Nagy-Britannia, Ausztrália) biztonsági paktum, az AUKUS védi külső támadástól.

Japán, amelynek vannak területi vitái Kínával is (Tiaojü-szigetek – japánul a Szenkaku-szigetcsoport), tart egy Pekinggel esetleg kirobbanó katonai konfliktustól. Emiatt is egyre erősebb a távol-keleti szigetországban a nukleárisfegyver-opció megfontolását szorgalmazók tábora. Mint a PRI írja, 

Japánnak mintegy ötventonnányi, nukleáris fegyver készítésre alkalmas minőségű plutóniuma van.

 Ebből szükség esetén több mint ötezer nukleáris bombát lehetne gyártani – ami körülbelül akkora, mint a két atomfegyver-szuperhatalom, az Egyesült Államok és Oroszország rendelkezésére álló nukleárisfegyver-mennyiség.

One,Chinese,Worker,Assembling,Production,At,Line,Conveyor,In,China
Fotó: Shutterstock

Japán műszaki-technikai fejlettsége vélhetően felülmúlja az USA valamennyi többi szövetségeséét, beleértve Németországot is. És Japánnál készen áll az atomfegyverzet, az elrettentés másik legfontosabb eleme, a hordozóeszközök, legyen szó interkontinentális ballisztikus rakétáról vagy modern, 4++ generációs, atomfegyver-hordozó vadászbombázóról. És, kiváltképpen a jobboldali, kormányképes pártokban megvan a szándék az atomfegyverkérdés felvetésére is. Már az 1990-es évek végére japán tudósok kifejlesztették az M-V háromlépcsős, szilárd hajtóanyagú, gyakorlatilag interkontinentális ballisztikus rakétát, amit kategóriájában azóta is a világ legjobbjának tartanak.

Tokió Washington legszorosabb műszaki munkatársa, amikor olyan – nemzetbiztonságilag roppant kényes – témákról van szó, mint amilyen az ellenséges interkontinentális rakéták elleni védelem vagy az új hiperszónikus fegyverek kifejlesztése. Mindkettőben az amerikai fegyvergyártók legfontosabb külföldi partnere Japán.

És az együttműködést,

 a japán felet ugyanolyan szilárd amerikai elkötelezettséget jelképező vállalások védik, mint a NATO Alapszerződés 5. cikkelye. 

Véletlen, hogy a kétoldalú amerikai–japán biztonsági szerződésben rögzítettek szerint Washington ugyancsak az ötödik cikkely alapján védené meg – szükség esetén akár atomfegyverek bevetésével – szövetségesét, Tokiót?

Máig nem tudjuk pontosan, meddig jutott el Tokió az atomfegyver kifejlesztésében a második világháború idején. Már 1934-ben Tadajosi Hikoszaka professzor jelezte atomfizikai elméletében, hogy a maghasadással felszabaduló óriási energia katonai célokra is felhasználható. A nemzeti kutatásokat összefogó RIKEN intézet vezetője 1941 májusában a tokiói kormány elé terjesztette jelentését ezzel a címmel: Az uránbomba készítésének lehetősége. Amerika és a világ szerencséjére technikai és rossz helyzetfelmérési problémák miatt a japán második világháborús atomfegyverprogram kudarcba fulladt. Például nem állt rendelkezésre elegendő uránérc, hiányzott a megfelelő mennyiségű nehézvíz és nem megfelelő módszert választottak az urándúsításra.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.