BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A PSZÁF fokozottan figyeli a kgfb-kampányt és a biztosítókat

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a kötelező gépjármű felelősségbiztosítási (kgfb) átszerződési időszakban fokozottan figyeli a biztosítókat, az ügyfelek figyelmét pedig tájékoztató kiadványokban hívja fel arra, hogy a jövő év elejétől a kgfb-t nem kormányrendelet, hanem törvény szabályozza.

A PSZÁF az MTI-vel közölte, hogy a korábbi évekhez hasonlóan, a biztosítót váltani akaró ügyfelek a pénteken meghirdetett, jövő évi díjtarifák alapján november 30-ig mondhatják fel szerződésüket biztosítójuknál. A felmondott biztosítás december 31-ig érvényes, eddig kell az autósoknak megtalálni az új szolgáltatót is, hogy januártól biztosítási háttérrel közlekedhessenek.

A közlemény kitér arra is, hogy a nyáron elfogadott kgfb törvény 2010. január 1-jétől több lényeges változást hoz az ügyfelek számára.

A legfontosabb változás az, hogy az eddigi naptári, január eleji évforduló helyett az ügyfél a szerződéskötéstől számított 1 év után válthat biztosítót: például a május 5-én vásárolt gépjárművel legközelebb a következő év május 5-től lehet új biztosítóhoz szerződni.

Az új szerződésre mindig az előző október 30-ig meghirdetett díjtarifa érvényes. Akinek azonban idei, vagy korábbi vásárlású az autója, az mindaddig január 1-én válthat biztosítót, amíg el nem adja a kocsit.

A törvény alapján az ügyfél biztosítási szerződése határozatlan idejű. Aki nem akar biztosítót váltani, annak nincs teendője.

Biztosítóváltás esetén azonban a szerződés dátumát legalább 30 nappal megelőzően mondhatja fel az ügyfél a kgfb-jét.

Januártól az üzemben tartó a szerződő fél, és nem a tulajdonos. A PSZÁF szerint nem tarthat ugyanis tovább az a gyakorlat, hogy a városi unoka a falusi nagyapa nevén lévő, olcsó biztosítású autóval rója a városi utakat.

A bonus-malus, díjkedvezmény-díjtöbblet rendszer annyiban változik, hogy az üzemben tartó nyilatkozata alapján azonnal besorolható az ügyfél a bónuszfokozatba, nem kell kivárni a kártörténeti igazolást. Jelenleg az igazolásig alap, A00-ás fokozatban kell tartani az ügyfelet. A bemondásra elfogadott bonus fokozatot ellenőrzi a biztosító.

A közlemény alapján a károsult a káreseményt annak bekövetkeztétől számított 30 napon belül, a biztosított, illetve károkozó 5 munkanapon belül köteles bejelenteni a biztosítónak. A biztosító a kárrendezéshez szükséges dokumentumok benyújtásától számított 15 napon belül, dokumentumok hiányában 3 hónapon belül köteles kellően megindokolt kártérítési javaslatot tenni. A biztosítónak késedelmi kamatot kell fizetnie, ha a kárrendezés elhúzódik, amiről tájékoztatni kell az ügyfelet is.

Az ügyfél díj nemfizetése esetén a biztosító 60 napig nem mondhatja fel a szerződést, de 30 nap után a biztosító írásban felszólítást küld. A díjhátralékos időszakra a biztosító késedelmi kamatot számíthat fel.

A törvény előírja, hogy kgfb-t kell kötni a segédmotoros kerékpárokra, robogókra és a négykerekű segédmotoros terepjárókra, quadokra is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.