Az iráni politikai helyzet nem véletlenül aggasztja a kereskedőket: a közel-keleti állam a legnagyobb olajexportőröket tömörítő OPEC második számú kitermelője, vagyis a kiesése igen jelentős zavart okozhatna a rendszerben. „Az iráni helyzet ismét geopolitikai kockázatot visz az olajpiacra, és gerjeszti az áremelkedést a kedvezőtlen időjárás is” – vélekedett Christopher Bellew, a Bache Commodities Ltd. londoni kereskedője.
A februári szállítású nyersolaj hordónkénti ára 20 centtel, 79 dollár közelébe emelkedett a New York-i Határidős Árutőzsdén (NYMEX) kedden délelőtt, ám hétfőn jóval nagyobb volt az erősödés. Ezzel a határidős piacon már több mint 77 százalékos éves pluszban jár az energiahordozó árfolyama.
Ezzel együtt az elemzők nem tartanak tartós és jelentős olajár-emelkedéstől: a Calyon szakértői tegnap megjelent elemzésükben arra a következtetésre jutottak, hogy középtávon is a hordónkénti 75 dollár körüli olajár lehet a meghatározó a nemzetközi piacokon. Christo-pher Barret, a bank olaj- és gázpiaci elemzője szerint az OECD-államok kereslete a következő években nem nő számottevően, az OPEC-országok pedig 2010-ben nem csökkentik a kitermelésüket, mert már a 80 dollár körüli olajár is több tagállam számára nagy kísértést jelent a kitermelés növelésére.
Az olajárak 2009-es emelkedése mögött jórészt a keresleti és kínálati viszonyok húzódtak meg, de 80 dolláros, illetve annál magasabb árat már nehéz fundamentális tényezőkkel megmagyarázni – szögezte le Barret. Az ilyen magas árak kialakulásában szerepet játszik az is, hogy az olajár igen erős korrelációban mozog az amerikai dollárral és a részvénypiacokkal, és ezek erős támaszt adnak az árfolyamnak. Barret szerint rövid és középtávon az olajpiaci fundamentumok továbbra is gyengék maradhatnak, ez pedig gátat szab a 80 dollár fölé szökő olajárnak. BM
Szűkülő marzs
A finomítói marzsok 2010-ben továbbra is nyomás alatt maradnak, és a makrokörnyezet is komoly kihívások elé állítja az olajpiacot – idézte a Bloomberg Peter Vosert, az Európában piacvezető Royal Dutch/Shell vezérigazgatóját. A finomítói marzsok szűkülése pedig nem tesz jót az olajipari részvények árfolyamának, hiszen negatív hatással van az elérhető nyereségre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.