Az amerikai piacnyitás előtt az állami béklyótól szabadulni igyekvő Citigroup (várt EPS: 0 cent, bázis: -18 cent) teszi közzé negyedéves számait, amelyre még több figyelem hárulhat a goldmanos átverés kapcsán. A Citigroup és más nagybankok is élen jártak az egzotikusnak tőnő értékpapírok kibocsátásában és esetleg az ügyfelek megtévesztésében, illetve az biztos, hogy a történet itt nem fog megállni, újabb csontvázakra derülhet a fény a pénzgyárakként mőködő bankoknál.
De a reálgazdaság más szegmenseinek elmúlt negyedéves teljesítményéről is képet kaphatunk ma, hisz délután az ipari konglomerátum Halliburton (várt EPS: 25 cent, bázis: 44 cent), az amerikai zárás után pedig a technológiai óriás IBM (várt EPS: 193 cent, bázis: 170 cent) teszi közzé eredményszámait.
Zajlik a pénzügyi bokszmeccs! Az amerikai értékpapír-felügyelet (SEC) pénteken jelentette be, hogy csalás gyanúja miatt indított eljárást a Goldman Sachs ellen. Az eddig napvilágot látott részletek szerint a biztosítékot az verte ki a felügyeletnél, hogy egyes jelzáloggal fedezett értékpapírokat egy megadott hedge fund kérésére csomagolt össze a Goldman és értékesítette kisbefektetőknek. A problémát az okozta, hogy a bankház "elfelejtette" feltüntetni a terméktájékoztatóban, hogy az összeállítás során a hedge fund érdekeit tartották szem előtt és a hedge fund bizony ezen csomagok értékvesztéséből profitált.
Az utóbbi néhány év több hasonló esettel is szolgált, a média azonban nem csapott le különösebben ezekre, amelynek minimum két oka lehet: egyrészt a Goldman Sachs az utóbbi években rendkívül erős pénzügyi szereplővé vált, részben az amerikai kormányzati hátszélnek is köszönhetően. Másrészt, az utóbbi hónapokban halogatott pénzügyi reform kapcsán ugyan a sajtóban kevés részlet látott napvilágot, a háttérben azonban nyilvánvalóan komoly csaták zajlottak.
A hétvégén az uniós pénzügyminiszterek tartottak egyeztetést a reformokról, ahol ugyan döntés nem született, de az óriási erővel rendelkező pénzügyi szféra erejét megtépázta a péntek délután nyilvánosságra hozott jelentés. Nem véletlen, hogy a JP Morgan vezérigazgatója a minap a pénzügyi szféra túlszabályozottságának veszélyeit ecsetelte.
A pénteki bejelentés egyébként alapvetően a Goldman Sachs árfolyamát viselte meg (-12,8 százalék), de a pénzügyi szektor más szereplőit is érintette. A probléma azonban az, hogy az utóbbi évek befektetési piramisjátékainak csak egy hajszálnyi része a most felkapott történet. Bővebb információkat az esetről a Goldman Sachs holnap, az amerikai piacnyitás előtt megjelenő gyorsjelentése is tartogathat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.