BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassul a frank erősödése

Az izmosodó európai deviza nem okozott meglepetést a piacokon

Több, a devizában eladósodottak számára reményteljes nap után múlt hét csütörtökön ismét erősödni kezdett a svájci frank a magyar devizához képest, a reggeli 205,50 forint után délutánra 207,50-ot kértek az alpesi devizáért, estére pedig a jegyzésár elérte a 209,50 forintot. Ezt követően pénteken már 211 forinton is adták-vették a frankot a bankközi devizapiacon, s megközelítette a 212-es szintet is. Az elemzők szerint ugyanakkor további túl nagy elmozdulás nyár végéig már nem valószínű az alpesi ország fizetőeszközének árfolyamában. Augusztus végéig a 205–215 forintos sávban mozogva látja reálisnak a svájci frank jegyzési árát az Equilor Befektetési Zrt. elemzője. Buró Szilárd szerint az uniós deviza erősödésével kialakult 1,31 frankos euróárfolyam nem okozott meglepetést, sőt, az még akár 1,34-ig is elmehet. Az elmúlt napokban azonban a forint is gyengült a közös európai fizetőeszközzel szemben, s mindezek eredője hozta a 212 forintot irányozó frankárfolyamot. Egyes piaci vélemények a svájci jegybank „kezét” sejtik az erősödésben, ám ennek ellentmond az a tény, hogy az alpesi központi bank még a nyár elején bejelentette: kiszáll a piacról, azaz nem kíván mindenáron beavatkozni devizája sorsába.

Buró Szilárd mindenesetre nem számít a frank tartósabb izmosodására a forinttal szemben. Ugyanakkor úgy véli, hogy a múlt hét végén bekövetkezett forintgyengélkedés után ezen a héten magához térhet némileg a hazai fizetőeszköz nemcsak a frankkal, de akár az euróval szemben is. Őszig az elemző legfeljebb 288-289 forintos eurójegyzésárral számol, de nem számít arra, hogy az árfolyam átlépné a 290-es határt. A svájci frank esetében Buró Szilárd tartósabbnak látja a 215 forint alatti szintet.

Más elemzői vélemények szerint a Svájci Nemzeti Bank minden bizonnyal euróeladásba kezdett múlt pénteken, ez egyben a frank erősítését is jelentette, és ez látszott meg a forinttal szembeni árfolyamában is. Az alpesi deviza erősödését ugyanakkor a dollár gyengesége is segítette, ugyanis a frankot (és általában a jent) az íratlan piaci szabályok szerint akkor részesítik előnyben a befektetők, amikor valami miatt kockázatosabbá válik az uniós vagy a tengerentúli fizetőeszköz. Ez esetben egyértelműen az utóbbiról van szó, ugyanis a pénteken megjelent, második negyedéves amerikai GDP-adatok a 2,4 százalékos növekménnyel elmaradtak az elemzői várakozásoktól. A dollár forintban mért árfolyama is igazolta a piaci csalódást, a 220,5 forintos pénteki napi csúcsról a zöldhasú ára késő délutánra 218,8-re esett vissza.

A svájci frank erősödése a múlt hét vége felé kétségtelenül megriaszthatta az alpesi devizában eladósodott banki ügyfeleket, ám ki tudja, meddig tart a riadalom. Az amerikai adat megerősíti ugyanis azt a feltételezést, hogy a tengerentúli gazdaság kilábalása lassabb lesz a vártnál. A bizonytalanabb piaci helyzet pedig az alpesi pénz keresletét erősíti. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.