BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A nagyágyúk is aggódhatnak? - A félelem elérte az USA-t

Az Egyesült Államokat is elérte a kockázatkerülési hullám, a Dow Jones ipari index 130-150 pont közötti esést mutat.

A Dow Jones ipari index 1,2 százalékkal, 150 pontot esett 12 329 pontra, miután az európai stresszteszt eredményei negatív hatást gyakoroltak a piaci hangulatra, és az európai adósságválság fertőző hatásáról tartanak a piaci szereplők. Az olasz 10 éves államkötvények hozama rekordmagasságba, 6 százalék fölé emelkedett.

A technológia részvények kompozit indexe a Nasdaq 33 ponttal, 1,17 százalékkal esett 2 757 pontra. A Standard & Poor’s 500 index 14 pontot gyengült, 1,04 százalékkal, így mindössze 2 ponttal áll a pszichológiai 1 300-as szint felett.

A kockázatvállalási étvágy csökkenését jól mutatja, hogy a biztonságos menedéket nyújtó arany unciánkénti ára történelmi csúcsra, 1 600 dollárra erősödött.

Az európai indexek egyre nagyobb veszteséget halmoznak fel délutánra. Az angol FTSE-100 index 1,17, a francia CAC-40 index 1,85, míg a német DAX 1,42 százalékot esett. Az irányadó Stoxx Europe 600 1,46 százalékkal került lejjebb, és a banki index kétéves mélypontra szakadt.

„Az Európai bankfelügyelet által publikált banki stressz-tesztek eredménye nem okozott meglepetést, viszont annál érdekesebb elemzések készültek a közzétett részletes adatok alapján. A teszten öt spanyol, két görög és egy osztrák bank bukott meg, nekik összesen 2,5 Milliárd eurónyi tőkét kell bevonniuk. Több bank helyzete is ingatagnak mondható, mivel csak épphogy teljesítették a tesztet” – írja Kondrát Zsolt , az MKB Bank vezető közgazdásza.

A Reuters számításai alapján – folytatja a közgazdász – az 5 százalékos tőkekövetelmény szint helyett 6 százalékos szintet alkalmazva már 24 bank bukott volna el, összesen 10 milliárd eurónyi tőkehiányt „produkálva”, míg 7 százalékos szint mellett ugyanezek a számok 41 bank és 40,8 milliárd euró tőkehiány.

„Ez utóbbi esetben olyan nagyágyúk is komoly tőkeemelésre szorulnának, mint a Royal Bank of Scotland, a Deutsche Bank vagy az Unicredit. A transzparens vizsgálat jegyében a bankfelügyelet több ezer adatot hozott nyilvánosságra az érintett bankokról, ezen adatok alapján a banki elemzők újraszámolhatják a teszteket” – írja Kondrát.

A JPMorgan görög csőddel is számoló becslése alapján az európai bankoknak 80 milliárd eurónyi friss tőkére lenne szükségük. A fő kérdés, hogy a tesztek és az adatok alapján a piac mennyire ítéli stabilnak az európai bankokat, és képes-e kikényszeríteni a gyenge helyzetű bankok tőkeemelését – véli az MKB Bank közgazdásza.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.