BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Stresszelték a biztosítókat - A németek bajba kerülhetnek

Súlyos válság esetén Európában minden tízedik biztosító társaságnak komoly problémái lennének a jövőbeni tőkeelőírásokkal. Ez tűnik ki az ágazatra vonatkozó második stressztesztből, amelyet az európai biztosítási felügyelet (Eiopa) mutatott be.

Az erősen csökkenő kamatok, a zuhanó részvénykurzusok, az ingatlanok értékeinek hirtelen esése és jelentős katasztrófakárok a megvizsgált 129 konszern és vállalat közül 13-at a 2013-tól bevezetendő Szolvencia II szabályozásban megjelölt minimális tőkére vonatkozó küszöb alá nyomna – írja a Die Presse.

A stresszteszten megbukott 13 biztosítónál a feltételezett legsúlyosabb válság esetén 4,4 milliárd euró hiányozna - közölte Gabriel Bernardino, az Eiopa elnöke. A teszten - a piaci részarányt mérve - az EU-beli ágazat kereken 60 százaléka vett részt. Összességében az ágazat robosztus képet mutat a tesztek legsúlyosabb forgatókönyve szerint feltételezett kockázatokat illetően, a válság elleni pufferek általában megfelelőek.

A stresszteszttel az Eiopa a jövőbeni válságokra akarja felkészíteni a biztosítási ágazatot. "A vállalatok most már ismerik a gyenge pontjaikat és ennek megfelelően tudnak cselekedni" hangoztatta Bernardino. Más kérdés, hogy a tesztben való részvétel önkéntes alapon zajlott és az egyes cégekre vonatkozó eredményeket nem közölték. És a teszteléskor nem vették figyelembe egy esetleges görög államcsőd következményeit.

Egy másik tanulmány szerint ugyanakkor a német életbiztosítók nem úsznák meg a válságot tőkeproblémák nélkül. A Szolvencia II szabályozás alapján ugyanis minden negyedik német életbiztosítónál a fizetőképességi kvóta a kritikus 100 százalékos határ alá szorulna. A rossz eredmény oka elsősorban a hosszú futamidejű életbiztosításoknak az európai országokhoz viszonyított magas az aránya.  Ugyanakkor a német biztosítók szövetsége (GDV) nem számol azzal, hogy nagy tőkeigény jelentkezne az ágazat számára.

Az Európai Bizottság egyébként jelenleg dolgozik az életbiztosításokra vonatkozó eltérő tőkekövetelmények kidolgozásában, mivel az EU a jelek szerint felismerte, hogy ebben a kategóriában az általános biztosításokra vonatkozótól eltérő követelményeket kell szabni.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.