BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elemző: Megszűnhetnek a válságadók

A Fed nyíltpiaci bizottsága tegnap este publikálta a márciusi ülés jegyzőkönyvét. A jelentés azonban csalódást okozott a befektetőknek, mert a jegybankárok többsége úgy gondolja, hogy nem szükséges az újabb monetáris lazítás – írják elemzésükben az Erste Befektetési Zrt. elemzői.

Az európai biztosok akár már ma is megfogalmazhatják véleményüket a magyar ügyről. Nyilván ez lehet a legfontosabb hír a mai napra nézve. Ha úgy döntenének, hogy Magyarország jó válaszokat adott, akkor az Európai Bizottság is rábólinthat a magyar tárgyalásokra az IMF-fel. Az pedig azt jelentené, hogy a június 22-e előtt lehetne hitel-megállapodás (az Ecofin ekkor tárgyalja újra a kohéziós források befagyasztását), és az EU által elfogadott magyar költségvetés, kiigazítás. Ez pedig azt is jelentené, hogy a válságadók megszűnnének, s a kockázati prémium csökkenne – vélik a közgazdászok.

A fentiek pedig az elemzők szerint emelkedést indukálnának a részvénypiacon, még akkor is, ha a nemzetközi hangulat enyhén negatív. Ráadásul a MOL és a Magyar Telekom esetében néhány 10 milliárddal magasabb nettó eredményt jelentene jövőre, és a bankok esetében is nőne a valószínűsége a kisebb bankadónak. Érdemes tehát figyelni, hogy mit mond ma az EU a magyar válaszra.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Korrigáltak tegnap a vezető tengerentúli részvényindexek, az enyhén rosszabb makroadat és a jegybankárok negatív hangvételű nyilatkozata a további monetáris lazításról elkeserítették a piacokat (Dow -0,49 százalék, Nasdaq 0,2 százalék, S&P500 -0,4 százalék).

- A Fed nyíltpiaci bizottsága tegnap este publikálta a márciusi ülés jegyzőkönyvét. A jelentés azonban csalódást okozott a befektetőknek, mert a jegybankárok többsége úgy gondolja, hogy nem szükséges az újabb monetáris lazítás. Ugyanakkor a Fed továbbra sem látja a tengerentúli gazdaság élénkülését, a pozitív jelek csak átmenetiek lehetnek, de a gazdaság kilátásai nem változtak a következő évekre. Azt azonban megerősítették, hogy az alacsony kamatkörnyezet 2014 végéig maradhat.

- Az autógyártók publikálták a márciusi értékesítési adatokat, évek óta nem láthattunk ilyen jó számokat, a legtöbb gyártó rekord adatokat publikált. A Fiat leányvállalata, a Chrysler 34 százalékos bővülésről adott számot, a Volkswagen szintén hasonló mértékű értékesítésről beszélt, amire 1973 óta nem volt példa. A Ford 5 százalékkal, a Nissan 12 százalékkal növelte eladásait.

- Az ipari cikkek rendelésállománya enyhén rosszabb lett a várakozásoknál, a 1,5 százalékos konszenzus helyett 1,3 százalék lett a februári adat.

- A szektorok közül az alapanyag és az energia teljesített a leggyengébben, 1 százalék körül mínuszban fejezte be a kereskedést. A Dow kosárból a Mc’Donalds lett a nyertes, amely 1,1 százalékot tudott erősödni.

- Az EKB ma délután dönt a kamatokról, a piac várakozásai szerint a kamatszint 1 százalék marad.

Olaj, arany:

- Tegnap ismét csökkenő irányba fordult a WTI kőolaj árfolyama, és 1,2 százalékos mínuszban, 104 dolláron zárta a kereskedést. A reggeli órákban folytatódott az esés, és 103,6 dollár alatt is járt a kurzus.

- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma délután publikálja az készletadatok alakulását. A kőolajkészlet 2,5 millió hordóval növekedhet, míg benzin terén 1,4 millió hordóval csökkenhet az amerikai készletállomány.
- Nagyot esett tegnap az arany árfolyama, 1.678 dollárról zuhanni kezdett, és közel 2 százalékos mínuszban fejezte be a kereskedést (1.646 dollár).

Távol-Kelet:

- A kínai tőzsdék zárva tartanak, a japán piac pedig komoly mínuszban zárta a kereskedést (Nikkei -2,29 százalék, S&P ASX -0,12 százalék).
- Az Ausztráliában publikált külkereskedelmi mérleg adat rosszabb lett a várakozásoknál. Az elemzők 1,1 milliárd ausztrál dolláros többletre számítottak, ezzel szemben 480 millió dollár lett a hiány.

Devizák:

- Pár forintos szűk sávban, a 295-ös ellenállás alatt oldalazott tegnap a forint. Kivárás látható az EUR/HUF grafikonján, a piacok a mai esetleges brüsszeli bejelentésre figyelnek a kötelezettségszegési eljárásokkal kapcsolatban.

- A dollár erősödött tegnap az euróval szemben, miután a Fed jegyzőkönyvéből kiderült, hogy kicsi a valószínűsége az újabb monetáris lazításnak. Az árfolyam a 20 napos mozgóátlagig (1,322) rallyzott tegnap, a reggeli órákban pedig 1,319-ig süllyedt tovább.

Határidős piacok:

Mínuszban vannak az amerikai és az európai határidős indexek is ma reggel.

Vállalati hírek

- Továbbra is nyomás alatt vannak a spanyol eszközök az 1978 óta nem látott méretű költségvetési kiigazítási tervek gazdaságra gyakorolt hatása miatt. Így nem meglepő módon a Banco Santander és a Telefonica is árfolyamnyomás alatt van, hiszen a hozamok folyamatosan emelkednek. Ezen cégek kötvényeinek CDS felára is emelkedik, de még messze elmarad a magyartól, hiszen az említett cégeké 350 bps körül van, miközben Magyarországé 540 bps-en áll.

- Az Investec eladásról vételre módosította ajánlását az ArecelorMittal-ra.

- A Total ma visszaküldi munkásait az Elgin fúrótoronyhoz. Ez is jelzi, hogy a kitörés nem annyira vészes, mint korábban gondolták (és bezúzták a részvényt rá.)

- A Total kitermelése idén szinten maradhat, ha az év hátralevő részében kiesik az Elgin kitermelése és a szíriai 53.000 hordós napi kitermelés sem tér vissza. A kettő együtt napi 106.000 hordós jelent a teljes 2,35 millió hordós napi kitermelésből.

- A tegnap közzétett adatok szerint a BMW 23.940 gépkocsit adott el az USA-ban márciusban, ami 18 százalékos növekedést jelent. Ezzel megelőzte a Daimler-t, amely 7,7 százalékkal 23.134 darabra növekedett. Vagyis az európai luxus gépkocsi gyártóknak továbbra is jól megy a tengerentúlon. A Lexus értékesítése viszont 2,6 százalékkal csökkent. A teljes amerikai értékesítés nagyobb mértékben csökkent, mint ahogy azt a piac várta.

- A Siemens izzógyártó leányvállalat építését tervezi Kínában, ahol led világító testeket készítenének. Kína a világ legnagyobb világítótest piaca a maga évi 8 Mrd eurós forgalmával. A gyár megépítése különben néhány száz millió euróba kerülhet.

- BMW. Daimler, Fiat: Az argentin gépjármű értékesítések 35 százalékkal, 81.901 darabra növekedtek márciusban év/év alapon.

- A Commerzbank 441 millió euró veszteséget könyvelhet el a hajózási hiteleken. Ez jelentős a várt 1,4 Mrd eurós eredményhez képest. Ugyanakkor az LTRO-ból származó pénzen jelentős profitot érhet el.

- A Richter közzétette az április 26-i közgyűlésének részletes napirendi pontjait. A menedzsment a korábbi tájékoztatásnak megfelelően részvényenként 660 forintos osztalékot javasol kifizetni.

- Az FHB közzétette április 25-i közgyűlésének részletes napirendi pontjait. Részleteket tudtunk meg az egyik 1 százalék feletti részvényes által javasolt napirendi pontról: az igazgatóság az alaptőke 15 százalékkal, vagy 1 milliárd forinttal történő megemelésére kéri a közgyűlés felhatalmazását, ha az elkövetkező két évben a gazdasági környezet a piaci jelenlét fokozása miatt szükségessé teszi a magasabb tőkeszintet. A bank publikálta végleges IFRS konszolidált eredményét is, ami kismértékben rosszabb, mint az előzetesen közölt adatok. A kereskedési bevételek 1,1 milliárd forinttal alacsonyabbak, míg az adóvisszaírás 300 millió forinttal magasabb lett. Ez az előzetesen publikáltnál (4,8 milliárd forint) magasabb (5-6 milliárd forint) nettó veszteséget jelent 2011-ben. Árfolyamhatásra nem számítunk.

- A PannErgy 2012. március 30-án 1.900 darab saját részvényt vásárolt 629 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a cég 3.141.135 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 14,92 százaléka.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.