„A forintot tegnap kicsit meglökték a lejtőn, a nap nagyobb felében 297 forint körül hullámzott az euró árfolyama, azonban nap végére sikerült a forintnak erősödnie. A reggelt az EUR/HUF kurzus valamivel 295 felett kezdi. A pénteki amerikai makroadatok nem tettek jót a piaci hangulatnak. Az amerikai határidők pluszban, az európaiak mínuszban vannak, ezért érdekes lehet a mai napon a kereskedés. Felfelé egyre inkább a 297-299 közötti ellenállás szintek állnak. Ha a mai napon végül erősödni tud a forint, és 295 alatt tud zárni a kurzus, akkor ez a szint is ellenállássá válhat. Támaszt 292 körül, illetve lejjebb, 290 körül látunk” – vélekednek az Erste Bank közgazdászai.
Hazai piacok: A tegnapi napon – a hazai piacok zárva tartása mellett – gyengült a forint, a mai nyitásban pedig erősödés látszik. Összességében így a 297,5-ös lokális maximumról 295,4-ig süllyedt az árfolyam. Mivel az IMF-el való tárgyalások kapcsán nem nagyon van továbbra sem előrehaladás, a bizonytalanság folyamatos kockázatot jelent a forint gyengülésének irányába.
Az állampapírpiacon a mai napon a három hónapos diszkontkincstárjegy aukció lehet érdekes, az ÁKK 50 milliárd forintnyi állampapírt fog felajánlani eladásra. A héten csütörtökön lesz még aukció, akkor 12 hónapos papírból fog eladásra felkínálni az adósságkezelő 45 milliárd forintnyi mennyiséget. A másodpiaci hozammozgásokról az ÁKK oldalán egyelőre csak múlt hét csütörtökről van információ, akkor a hosszabb lejáratokon volt némi hozamemelkedés.
Nemzetközi helyzetkép:
Devizák: A dollár az 1,303-as támasz felett oldalazott tegnap az euró ellenében. Az 1,31-es nyitást követően a reggeli kereskedésben is egy szűk sávban mozog az EUR/USD.
USA, Európa: Pénteken zárva tartottak a tengerentúli piacok, majd a tegnapi kereskedés során lefelé vették az irányt, és 1 százalék körüli veszteségben zárták a napot az indexek (Dow -1 százalék, Nasdaq -1,08 százalék, S&P500 -1,14 százalék). A pénteki munkapiaci adatok gyengébbek lettek az előrejelzéseknél, az előzetes 205 ezer helyett csak 121 ezerrel nőttek a mezőgazdaságon kívüli álláshelyek márciusban. A határidős indexek jelezték a befektetők csalódottságát, az adatot követően lefelé vették az irányt, a negatív hangulatot a tegnapi kereskedésben meg is erősítették a piacok.
A héten indul a gyorsjelentési szezon a Wall Streeten, a sort az Alcoa nyitja meg, az elemzők 3,9 cent veszteséget várnak az első negyedévre. A JP Morgan és a Wells Fargo is a héten publikálja a gyorsjelentését.
Olaj, arany: Negyedik napja tart az emelkedés az arany piacán, az 1.612 dolláros mélypontról fordult az árfolyam és tegnap elérte a 20 napos mozgóátlagát, 0,7 százalékos emelkedést követően 1.651 dollárnál zárt.
A WTI kőolaj piacán egyhangú volt a kereskedés, a nap eleji esés után 100,8 dollárról emelkedő irányba fordult az árfolyam, és napi maximumon (102,46 dollár) zárta a kereskedést. A reggeli órákban enyhe mínuszban mozog az árfolyam.
Távol-Kelet: Esésben az ázsiai piacok, legkisebb veszteséggel a japán piac zárta a hét első kereskedési napját (Nikkei -0,09 százalék, Hang Seng -1,18 százalék, Shanghai -0,54 százalék). A vártnál rosszabb inflációs adat meglepte a befektetőket, 3,4 százalék helyett 3,6 százalékkal nőttek éves szinten a fogyasztói árak márciusban. A kínai külkereskedelmi mérleg meglepte a piacokat, a várt 3,15 milliárdos hiány helyett 5,35 milliárd dollár lett a márciusi külkereskedelmi többlet. Az export 8,9 százalékkal bővült 7 százalék helyett, az import viszont lassult, 5,3 százalék lett, miközben a várakozás 9 százalék volt. A várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó rátán a Bank of Japan, a 0-0,1 százalékos sávban maradt az alapkamat.
Határidős piacok: a tengerentúlon a határidős indexek pluszban, az öreg kontinensen a mínuszban tartózkodnak.
Heti kitekintő:
Az USA-ban nem lesz túl sok esemény, illetve makrostatisztika az előttünk álló héten. Holnap a Fed Beige Book-ja került publikálásra, melyből kiderülhet, hogy az USA jegybankja milyennek látja most a gazdaság állapotát. A hét második felében néhány fontosabb adat publikálására került sor. Csütörtökön a külkereskedelmi mérleg februári számait ismerhetjük meg, pénteken pedig a márciusi fogyasztói inflációs adatok esedékesek. A piaci konszenzus szerint a fogyasztói árak havi szinten 0,3 százalékkal nőhettek az USA-ban, míg az éves inflációs mutatóra a várakozás 2,7 százalék. Szintén pénteken teszik közzé a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének előzetes április adatai. A várakozás 76,1 pont.
Magyarországon holnap teszi közzé a KSH a márciusi inflációs adatokat. Várakozásunk szerint az éves index 5,6 százalékra lassulhatott a februári 5,9 százalékról. Az alacsonyabb év/év index lényegében a magas tavalyi bázisadatoknak lesz köszönhető, hiszen a rövid bázisú havi index továbbra is elég jelentős, 0,8-0,9 százalékos áremelkedést mutathatott márciusban. E mögött leginkább az élelmiszerek és a benzin kiugróbb mértékű márciusi drágulása állt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.