Ez nem meglepő a Magyar Nemzeti Bank adataival összevetve, amelyek szerint 2007-ben még dinamikusan növekedett a cégek hitelállománya. A bankok abban az évben több mint 840 milliárd forinttal több hitelt folyósítottak a vállalkozásoknak, mint amennyit azok törlesztettek, sőt még 2008-ban is 470 milliárd forint fölött volt a nettó hitelfelvétel, azóta viszont a vállalatok nettó törlesztőnek számítanak. Idén például egyetlen olyan hónap sem volt még, amikor a cégek nettó értelemben hitelfelvevők lehettek volna. 2009 és 2011 között a magyarországi vállalatok összesen több mint 915 milliárd forintnyival több kölcsönt fizettek vissza a hitelintézeteknek, mint amennyit felvettek.
A hitelképes cégek ugyanakkor úgy vélik, a bankok a korábbinál jobban megbecsülik őket. Ezt támasztja alá a kutatáson belül az az eredmény, hogy azok a cégek, amelyek bíznak a sikeres hitelkérelemben, elképzelhetőnek tartják azt is, hogy az árbevételük nagyobb hányadát kitevő hitelösszeget kaphatnak. A 2010-es 40 százalékról 48 százalékra nőtt azoknak az aránya, amelyek legalább az éves nettó árbevételük 25 százalékának erejéig terjedő hitelösszeg elnyerését is elképzelhetőnek tartják.
A banki hitellehetőségek szűkülése hatással van a vállalkozások finanszírozási stratégiájára is. A 2008-as adatokhoz képest bizonyos átrendeződés figyelhető meg a vállalatok által figyelembe vett finanszírozási lehetőségekkel kapcsolatban is. „Továbbra is a bankhitel a legfőbb finanszírozási forma, de két év alatt 11 százalékponttal csökkent az ezt igénybe venni tervezők aránya, 2007-hez képest pedig több mint 20 százalékos a visszaesés” – mondja Dunai Albert, a GfK Hungária pénzügykutatási szektorának vezetője.
Az állami vagy EU-források, pályázati pénzek szerepe is tovább csökkent a vállalkozások finanszírozásában, ezzel párhuzamosan viszont nőtt, és immár a második legfontosabb forrásnak számít – főleg a kisebb cégek esetében – a tagi kölcsönök jelentősége. A fizetési határidők meghosszabbítása már egyre kevesebb cégnek jelent alternatívát, ezzel inkább a közepes méretű kkv-k próbálják javítani likviditásukat. Emellett a jegybanki adatok szerint a kötvénykibocsátás szerepe is megemelkedett, míg 2007-2008 környékén, a válság elmélyülése előtt a vállalati kötvényállomány 300–350 milliárd forint között ingadozott, idén már meghaladta a 600 milliárd forintot.
Drasztikus hitelszűke nemcsak a hitelezési feltételek egyszeri jelentős szigorítása esetén jöhet létre, hanem a több lépcsőben végrehajtott kisebb szigorítások tartós fennmaradása esetén is. Azért, hogy a cégek egyre nehezebben jutnak hitelhez, továbbra is elsősorban a bankok alacsony hitelezési hajlandósága felelős. Más okok is, például a források vagy a tőke hiánya is egyre gyakrabban felbukkannak a bankok válaszaiban. A válság kiéleződése, azaz 2008 második fele óta végrehajtott szigorítások okaként a hitelintézetek 13 százaléka a likviditási, 9 százaléka pedig a tőkekorlátokat is megemlítette.
Drasztikus hitelszűke nemcsak a hitelezési feltételek egyszeri jelentős szigorítása esetén jöhet létre, hanem a több lépcsőben végrehajtott kisebb szigorítások tartós fennmaradása esetén is. Azért, hogy a cégek egyre nehezebben jutnak hitelhez, továbbra is elsősorban a bankok alacsony hitelezési hajlandósága felelős. Más okok is, például a források vagy a tőke hiánya is egyre gyakrabban felbukkannak a bankok válaszaiban. A válság kiéleződése, azaz 2008 második fele óta végrehajtott szigorítások okaként a hitelintézetek 13 százaléka a likviditási, 9 százaléka pedig a tőkekorlátokat is megemlítette. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.