A forint egész heti gyengülő trendje az utolsó kereskedési napon sem tört meg – írják a CIB Bank elemzői. Szerintük a legfrissebb statisztikák szerint újra erősödő (az elmúlt egy hónap folyamán több mint 100 milliárd forintos) nettó külföldi állampapír-vásárlás a jelek szerint már nem elegendő a monetáris politikával kapcsolatos bizonytalanságok piaci hatásainak ellensúlyozására.
A CIB szerint emellett a múlt heti hírekben szereplő, Magyarországot érintő EU-s eljárások (monitoring, illetve a jövedéki adót érintő kötelezettségszegési eljárás) hírei is negatívan hatással lehetnek a forint árfolyamára.
Árokszállási Zoltán és Nyeste Orsolya megjegyezte, a ma reggeli erősödés nem annyira meglepő azt követően, hogy előtte gyakorlatilag nyolc napig folyamatos forintgyengülés volt megfigyelhető. Ezt követően érett már egy kisebb korrekció – tették hozzá az Erste elemzői.
Magyar szempontból a pénteki EU-s gazdasági prognózis lesz fontos momentum, mivel nagy valószínűséggel, e jelentés alapján hozza döntését az Ecofin a túlzott deficit eljárás megszüntetéséről – vélte Bámli Károly, a Commerzbank közgazdásza.
A kormány a Bizottság februári idei és jövő évre várt 3,4 százalékos hiány számával szemen tarthatónak látja a 2,7 százalékos hiányt, ami - bár a 3 százalékos küszöbérték alatt lenne – rosszabb a tavalyi 1,9 százalékos, Brüsszel által kalkulált adatnál.
A Commerzbank szerint a hét első két napján továbbra is 300 körüli szinteken mozoghat az euró/forint kurzus.
A CIB elemzői kiemelték: a folytatódó forintgyengüléssel párhuzamosan az állampapírok hozamemelkedése tovább gyorsult, ami a görbe meredekségét is növelte – ugyanakkor a forintkockázati prémiumot is reálisabb szintre emelte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.