BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kgfb: A szerződésbontók sokat spóroltak az idén is

A kampány eleji várakozásoknál lényegesen többen válthattak biztosítót idén novemberben, a díjemelés és a károkozói pótdíj megmozgatta a piacot. A díjak néhány százalékkal emelkedtek, a versenyben a K&H áll az élen.

Hétfőig válthatnak még biztosítót azok az autósok, akiknek január 1-jére esik az kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) évfordulójuk. A szerződéseket december 1-jén éjfélig kell felmondani, eddig a határidőig kell beérkezniük a nyilatkozatoknak a régi biztosítóhoz. Az új biztosítóval december 31-ig kell megkötni a szerződést, ha ezt valaki elmulasztja, magas fedezetlenségi díjjal számolhat.

Az alkuszok minden évben hangsúlyozzák, hogy lehetőleg senki se hagyja az utolsó pillanatra a váltást, az autósok igen nagy hányada mégis az utolsó pillanatra hagyja ezt. A Netrisk arra számít, hogy 50 ezer olyan autós lesz az idén, aki így tesz. Arra nem árt ügyelni, hogy az alkuszok hétfőn már nem mindig tudják garantálni, hogy a biztosító be is fogadja tőlük a dokumentumokat. – Hétfőn már érdemes személyesen felkeresni a biztosítók ügyfélszolgálatát, és ott érkeztetni a felmondást – mondja Németh Péter, a CLB Független Biztosítási Alkusz értékesítési igazgatója.

Az idei kampányban a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FMABSZ) csak 200 ezer váltóra számított, a CLB szerint viszont ennél sokkal többen, körülbelül 700 ezren cserélhetik le a biztosítójukat.

Annak, hogy a kampány a vártnál több autóst mozgatott meg végül, az lehetett az oka, hogy a kampány kezdetén sokan megijedtek az áremelésről szóló hírek miatt, emiatt jobban odafigyeltek a díjakra. Az is sokakat váltásra késztetett, hogy egy-két biztosító a károkozó ügyfelek díját nagyobb mértékben emelte, így azok olcsóbb szolgáltató után néztek.

A váltók meglepően sokat tudtak megtakarítani. A Netrisk felmérése szerint minden negyedik autós legalább 10 ezer forintot spórolt az éves díjon, és 38 százalékuk ért el legalább 7500 forintos kedvezményt. Az autósok 63 százaléka döntött a legolcsóbb ajánlat mellett, vagyis egyre nagyobb azoknak az aránya, akik mást – például a szolgáltatás színvonalát – is figyelembe vesznek a biztosító-választásnál. Az átlagdíj a Netrisknél az idén 11300 forint volt, ez 3 százalékkal múlja felül a tavalyit.

A budapesti autósok átlagdíja 5 százalékkal emelkedett 2013-hoz képest, a vidékieké viszont csökkent. A megyeszékhelyek átlagos tarifái között nagyok az eltérések, egy tatabányai vagy debreceni autós 60 százalékkal fizethet többet, mint egy salgótarjáni. A legnagyobb díjemelkedés országos szinten Szolnokon és Kecskeméten volt. A CLB-n keresztül átlagosan 12 ezer forintos díjon kötöttek kgfb-t az idén ősszel az autósok, ez 7-8 százalékos áremelkedést jelent. A legtöbb új ügyfelet a K&H nyerte, a második helyen a Köbe áll, a harmadik pedig az Astra.

A díjak egyébként már az idén is növekedésnek indultak. A jegybank adatai szerint az első kilenc hónapban a biztosítók kgfb-díjbevétele 65,42 milliárd forint volt, ez csaknem 9 százalékos emelkedés tavalyhoz képest. A kárkifizetések is emelkedtek a múlt évhez képest 2 százalékkal. A kárhányad is csökkent, az első kilenc hónapban 67,1 százalékos volt.

A zéró tolerancia kedvezett

Az élénkülő autó-eladási számok ugyanis a kgfb-piac arányos bővülését eredményezhetik, de egyúttal a károk száma is emelkedhet – közölte a kampányban nyertes K&H Biztosító. A csökkenő üzemanyag árak is azt eredményezik, hogy az emberek többet használják autójukat, emiatt várható a károk számának emelkedése is. A zéró tolerancia bevezetése viszont kedvező hatással volt a piacra. A 2008 májusában életbe lépett eredeti szabályozás javította a kárgyakorisági indexet, A 2007-hez képest 2009-ben már 20 százalékkal volt alacsonyabb volt a mutató, és egy 2011-es kilengést leszámítva azóta is folyamatosan csökkent.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.