Több mint 365 millió forintot szerezhet a három botrányos brókercég felszámolója, ha a Buda-Cash, a Hungária Értékpapír és a Quaestor Értékpapír tőzsdei részvényeit eladja a Magyar Nemzeti Banknak (MNB). A három befektetési vállalakozásnak összesen csaknem 103 ezer részvénye van a Budapesti Értéktőzsdében (BÉT), s azok a felszámolás miatt valószínűleg eladósorba kerülnek. Az MNB 3550 forintot fizetett részvényenként nemrég a BÉT osztrák kézben lévő 68 százalékos pakettjéért, és ezen az áron ajánlatot tehet a megmaradt kisrészvényesek papírjaira is. Ezt a lehetőséget a jegybank – 75,75 százalékos tulajdonosként – akár már a mai közgyűlésen is felvetheti, és meg is szavazhatja.
A botrányos brókercégek részvényeinek megszerzése könnyen megtörténhet, mindhármukat ugyanis a Pénzügyi Stabilitási és Felszámolási Nonprofit Kft. számolja fel, amely az MNB tulajdonában áll. A legtöbb pénz a Quaestor pakettje után folyhat be, a fiktív kötvényeiről elhíresült befektetési vállalkozásnak ugyanis több mint 65 ezer BÉT-részvénye van, s azokért 231 millió forintnál is többet kaphat. Ez az összeg persze nem sok a 210 milliárd forintot is meghaladó kárhoz képest.
A Hungária Értékpapír károsultjainak is juthat némi pénz a BÉT-részvények után, ami szintén csak a károk töredékére nyújthat fedezetet. A brókercég tulajdonában csaknem 39 ezer értékpapír van, ezekért 116,7 millió forintot kaphat a felszámoló. A Befektető-védelmi Alap (Beva) beszámolója szerint 3,57 milliárd forintos céltartalékot kellett képezni a hungáriás kártalanításra úgy, hogy a Beva kerek perec kijelentette: a Hungária-csoport által kibocsátott kötvényekre nem fizet, a kibocsátó csődkockázatára ugyanis nem terjed ki az alap kártalanítási kötelezettsége. A tegnap megszavazott új Quaestor-törvény alapján viszont kaphatnak majd kártérítést ezek a befektetők is, a korábbi jegybanki nyilatkozatok szerint pedig 5-6 milliárd forintnyi kötvényt adhatott el a befektetési vállalkozás.
Tőzsdei forgalmát tekintve a Buda-Cash számított a legnagyobbnak a három botrányos brókercég közül, mégis ennek van a legkevesebb BÉT-részvénye, mindössze 4842 darab. Ezekért valamivel több mint 17 millió forintot kaphatnak, miközben a brókercég 100 milliárd forintos nagyságrendben okozott károkat. Ezek egy részét már megtérítette az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA), amely azokat a betéteseket kártalanította, akik a Buda-Cashsel közös tulajdonosi körbe tartozó DRB bankcsoportban tartották a pénzüket.
a kártalanítási alapot feltöltő Beva-tagok az adójukból kamatostul leírhatják azt
a pénzt, amit a kötvényesek kártalanítására fordítottak.
a kártalanítási alapot feltöltő Beva-tagok az adójukból kamatostul leírhatják azt
a pénzt, amit a kötvényesek kártalanítására fordítottak. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.