Az Erste Bank nem kíván részt venni a Mark Zrt. várhatóan e hónapban induló eszközvásárlási programjában – közölte a Bloomberg. „Az Erste inkább külön-külön, darabonként értékesíti a nem teljesítő eszközöket a piacon, mint hogy egyben átadja a teljes portfóliót az eszközkezelő társaságnak” – tájékoztatta a hírügynökséget Carmen Staicu, az Erste Group szóvivője.
A rossz hitelek állománya – tette hozzá a szóvivő – gyorsan csökken a kedvező piaci körülményeknek köszönhetően. „A bankcsoport nyitott az egyes nem teljesítő eszközök értékesítésére minden releváns piaci szereplő részére, de nem tervezi a teljes kereskedelmi ingatlanportfólió eladását” – hangsúlyozta válaszában Staicu. Az Erste Bank álláspontjának közzététele nyomán már három olyan nagyobb szereplőről lehet tudni, amely nem kíván részt venni a Mark programjában, hiszen korábban a K&H és a Budapest Bank is kizárta ennek lehetőségét – emlékeztetett a Bloomberg.
Attól ugyanakkor nem kell tartani, hogy a Mark végül portfólió nélkül marad, hiszen több nagybank is akad még a potenciális partnerek között. Az UniCredit Bank elnök-vezérigazgatója, Patai Mihály például korábban úgy nyilatkozott lapunknak, hogy bejelentkeznek a programba: igaz, gyaníthatóan nem a bank lesz az eszközkezelő első számú ügyfele, hiszen a portfóliótisztításhoz szükséges lépéseket maguk is megtették. A Raiffeisen Bank pedig még tavaly közölte, hogy hozzávetőlegesen 100 milliárd forintnyi eszközt adnának el a Marknak vagy más piaci szereplőnek.
Az is látszik viszont, hogy a bankok maguk is próbálják meglovagolni az élénkülő ingatlanpiacban rejlő lehetőségeket. A CIB Bank visszavett ingatlanok értékesítésével foglalkozó leányvállalata, a Recovery Zrt. például múlt hónapban indított új honlapot az érintett ingatlanok értékesítésének támogatására, ahol a CIB-csoport tulajdonában lévő összes eladó ingatlan elérhető.
A hitelintézetek által kezelt projekthitelek állománya a múlt év végére egyébként jelentős mértékben csökkent: a Magyar Nemzeti Bank által közzétett adatok szerint a belföldieknek nyújtott hitelek mennyisége a 2015 decemberéig tartó egy év alatt több mint 15 százalékkal, 1473,7 milliárd forintra mérséklődött, miközben a 90 napon túli csúszásban lévő tételek aránya 22,7-ről 19,6 százalékra zsugorodott.
A Mark Zrt. – korábbi közlése szerint – várhatóan ebben a hónapban hirdeti meg hivatalosan az eszközvásárlási program feltételeit. Ezt követően a tervek szerint 15 hónapig tart a vásárlási szakasz, amelyben minden pénzügyi intézmény részt vehet, ezt pedig a hét évre tervezett „értékteremtési periódus” követi majd. A programban való részvétel önkéntes, ugyanakkor a Mark a feltételeknek megfelelő összes portfólióra kötelező vételi ajánlatot tesz. A Mark három üzletága 300-500 eszköz kezelésére készül a portfólióépítés időszakában. Fontos megkötés, hogy a bankok csak teljes portfóliójukat ajánlhatják fel, egyes eszközöket nem. A hiteleknél 500 millió, az ingatlanoknál pedig 200 millió forint az alsó limit bruttó értéke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.