BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Buda-Cash miatt szenved az Altera

Továbbra sem heverte ki a Buda-Cash- bot­rányt az Altera, melynek menedzsmentje aktívan keresi a megoldást.

Érdekes mozgásokat produkált az elmúlt bő másfél hónapban az Altera árfolyama, március közepétől április elejéig duplázott, 750 forintról 1514 forintig emelkedett. Majd egy kisebb korrekció következett, s azóta az 1475 forintos szinten pihen a kurzus.

Hírekkel nincsenek elkényeztetve a befektetők. A kibocsátótól a napokban azt tudhattuk meg, hogy az egyik korábbi nagytulajdonos, a Mercer Ltd. részesedését a

Marshall-szigeteken bejegyzett Freeway Ltd. vásárolta meg tőzsdén kívüli ügylet keretében, s ezzel megszerezte a törzsrészvények 19,94 százalékát, ami a szavazatokra feljogosító részvények 19,65 százaléka.

A legnagyobb tulajdoni hányad továbbra is a saját részvény 24,99 százalékkal, ugyanakkor a kispapírok körében egészen magasnak tekinthető a csaknem 42 százalékos közkézhányad.

Ha a forgalmi adatokat nézzük, azt látjuk, hogy a Buda-Cash-botrány óta nincsenek kiugró értékek, vagyis sokan kivárásra rendezkedhettek be. A 2016-os pénzügyi beszámoló is azzal kezdődik, hogy a részvényárfolyam egy év alatt megfeleződött, a 2015 végi 2449 forintról 1225 forintra. A Buda-Cashnél lévő vagyonelemek kiadásának lassúságára, valamint a megtérülés bizonytalanságára tekintettel döntött úgy az igazgatóság, hogy a követelést – önrevízió keretében – egy összegben leírja, mégpedig a 2014-es év eredménytartalékának terhére. A leírás mértéke 166,5 millió forint volt. Ennek nyomán a 2015 végi mérlegfőösszeg 33,51 százalékkal, a saját tőke pedig 40,74 százalékkal csökkent. További fejlemény, hogy tavaly november óta az egy részvényre eső könyv szerinti értékadatokat is hiába keressük, mert nem teszik közzé őket. A 2016-os veszteség kétharmadát is a saját részvények árfolyamváltozása okozta. Egyébként a menedzsment az idei évre sem fogalmazott meg eredményvárakozást.

Mindezek ellenére is könnyen elképzelhető, hogy idén márciusra már kissé túlárazta a piac az Altera bizonytalanságait, ezért amikor az érdeklődés homlokterébe kerültek a kispapírok, az alulértékelt Alterában is láthattak fantáziát a befektetők.

Hogy hosszabb távon tényleg érdekes lesz-e a vállalati kötvényekbe, osztalékfizető részvényekbe, gyorsan növekvő vállalatokba, rendkívül alulértékelt cégekbe és bónusz certifikátokba egyaránt fektető kelet-európai vagyonkezelő társaság? Nos, az továbbra is reményt keltő, hogy az igazgatóság és a menedzsment nem kap fix fizetést vagy más juttatást, kizárólag csak sikerdíjban részesül. Ugyanakkor elgondolkodtató, hogy az április 24-én megtartott közgyűlés lényegében felhatalmazta az igazgatóságot „minden megoldás” előkészítésére, amely a részvényesek érdekeit leginkább szolgálja, s a tőkeszerkezettel és a működési formával kapcsolatos. Így egyaránt szóba kerülhet a saját részvényállomány értékesítése, a tőkeemelés és tőkecsökkentés, az új részvények és kötvények kibocsátása, a vagyonelemek apportálása, a társaság értékesítése és akár a tőzsdei kivezetés is. Igaz, a saját részvények eladásán túl minden egyéb megoldás esetében a közgyűlés hozzájárulása szükséges.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.