Hamarosan megszűnhet a Graphisoft Park még különlegesnek tekinthető státusza a Budapesti Értéktőzsdén: a BIF és az Appeninn korábban jelezte, már idén szabályozott ingatlanbefektetési társasággá (SZIT) alakulna, az elmúlt hetekben pedig újabb cégek – a Finext, a Westend Ingatlanhasznosító Kft. és a BILK Logisztikai Zrt.
– jelentették be hasonló szándékukat.
A Real Estate Invest Trust (REIT) mintájára működő társaságok ugyan 2011 óta részei a magyar jogrendnek, de a NAV 2017-ig egyetlen céget sem vett SZIT-ként nyilvántartásba. A tavalyi törvénymódosítás több feltételt enyhített, azóta egyre több ingatlancég szeretne élni a társasági- és az iparűzésiadó-mentességgel és az ingatlanszerzéshez kapcsolódó
illetékkedvezménnyel (2 százalék a mértéke) kecsegtető cégforma lehetőségével. A BÉT-en jegyzett ingatlanhasznosító vállalatok közül eddig a Graphisoft Park kapta meg az adóhatóságtól a SZIT-státuszt, az Appeninn már rendelkezik az elvárt, minimum 25 százalékos közkézhányadaránnyal – esetében ez 41,92 százalék –, a BIF viszont még nem, a részvényeinek csupán 11,17 százaléka van kisrészvényesek tulajdonában.
Az utóbbi társaságnak jelentős mennyiségű saját részvény van a tulajdonában (április közepi adatok szerint 17,28 százalék), a BIF vezérigazgatója pedig korábban jelezte, ezt az állományt tervezik felhasználni a SZIT-té válás feltételeinek teljesítéséhez. Nagy volumenű részvényeladástól nem kell tartani, hiszen a korábbi nyilatkozataik szerint ezeket a papírokat nem a tőzsdén értékesítik, hanem a portfólió bővítéséhez használják fel, vagyis saját részvényekkel fizetnek majd ingatlanokért.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.