Görögország a 2008–2009-es gazdasági válság és az azt követő költségvetési kiigazítás egyik legnagyobb vesztese volt.
A nemzetközi hitelezők (az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap) által nyújtott hitelcsomag azonban fenntartható növekedési pályára állította a görög gazdaságot. Az elemzők az idei évre 2,2 százalékos GDP-bővüléssel számolnak, ez egy százalékponttal magasabb érték, mint amekkorát az euróövezettől várnak.
A hellén államháztartás elsődleges egyenlege már második éve pozitív, ami némi mozgásteret ad a fiskális ösztönző, illetve lazító lépésekhez. Erre szüksége is lenne a gazdaságnak: habár a foglalkoztatottak száma növekszik, a bérek még mindig nyomottak.
A görög turisztikai célpontok kifejezetten olcsókká váltak a régió többi desztinációjával összehasonlítva, ám egy bekövetkező globális gazdasági lassulás visszavetné az idegenforgalom növekedését.
A déli ország gazdaságának egyik kardinális problémája a bankrendszer. A nem teljesítő hitelek állománya 88 milliárd euró a teljes bankszektorban, a görög bankok hitelezési aktivitása az erre képzett céltartalék miatt igen alacsony. Egy korábbi terv szerint állami garanciavállalással – olasz mintára – felállítanának egy speciális pénzügyi intézményt, amely kötvénykibocsátás útján megvásárolná a bankszektor rossz hiteleit. Ezek kikerülése a bankok könyveiből jókora céltartalékot szabadítana fel, amelyet a reálgazdaság hitelezésére fordíthatnának.
A görög részvénypiacra egyedi részvények (akár bankpapírok) vásárlásával vagy ETF-ekkel lehet bejutni. Ez utóbbiak közül elérhető az eurós GRE vagy a dollárban kereskedett GREK, amely sokkal likvidebb eurós társánál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.