indította a kereskedést. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 0,13 százalékkal nőtt a nyitásban.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 14,65 pontos csökkenéssel, 39 881,66 ponton nyitott kedden – a hétfői záró értékéhez képest 0,04 százalékkal gyengült. Elemzők eltérően ítélték meg a kereskedés várható irányát.
A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 2,31 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 2,34 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 1,93 százalékkal csökkent. Ázsia és a csendes-óceáni térség legfontosabb tőzsdéin jelentősen csökkentek az árfolyamok kedden.
Hétfőn erős mínuszokban zártak a főbb európai tőzsdék. A londoni FTSE-100 mutató 2,47 százalékot, a DAX-30 index 1,80 százalékot, a párizsi CAC-40 index pedig 2,19 százalékot zuhant. Milánóban 1,30 százalékkal, Madridban pedig 1,35 százalékkal esett az irányadó tőzsdemutató.
Az amerikai-kínai kereskedelmi viszály gyors kiéleződése miatt amúgy is kedvezőtlen hangulatot tovább rontotta, hogy az amerikai pénzügyminisztérium hétfőn hivatalosan devizamanipulátornak minősítette Kínát, 1994 óta először. A döntés azt követően született meg, hogy a kínai hatóságok 11 éve először hagyták a 7 jüan/dollár szint alá gyengülni a nemzeti fizetőeszközt. Kedden enyhe megnyugvást hozott a pénz- és tőkepiacokra, hogy a kínai jegybank a vártnál erősebb szinten 6,9683 jüan/dollárban határozta meg a középárfolyamot.
Az eurót 1,1206 dolláron jegyezték a nemzetközi bankközi devizapiacon kedd délelőtt kilenc órakor, 0,04 százalékkal erősödött a közös európai fizetőeszköz.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára emelkedik:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.