Csökkenő forgalomban mérséklődött a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a héten, a BUX 40 890,74 ponton zárt pénteken, 226,18 ponttal, 0,55 százalékkal alacsonyabban előző heti záróértékénél.
A részvénypiac heti forgalma 36,63 milliárd forint volt az előző heti 54,61 milliárd forint után, a vezető részvények közül a Magyar Telekom és a Richter erősödött, az OTP és a Mol gyengült.
Az Equilor Befektetési Zrt. MTI-nek küldött elemzése szerint a BUX lefelé korrigált a hét első felében, majd a pénteki kereskedésben ismét emelkedésnek indult. A forint tovább gyengült mind az euróval, mind a dollárral szemben, és továbbra sem látszanak fordulatra utaló jelek.
Az elemzésben kiemelik, hogy kedden kamatdöntő ülést tartott a monetáris tanács, amely a várakozásoknak megfelelően nem változtatott a kamatkondíciókon, a negyedik negyedévre megcélzott, kiszorítandó likviditást viszont 100 milliárd forinttal emelte, ami enyhe monetáris lazításnak tudható be. A forint gyengülése a döntéshozók szerint még nem veszélyezteti az inflációs célokat.
Az MNB a héten nyilvánosságra hozta a friss inflációs jelentés keretszámait is. Az idénre vonatkozó inflációs várakozást 3,2 százalékról 3,3 százalékra emelte, a jövő évi változatlanul 3,4 százalék, a 2021-es pedig 3,3 százalék. A gazdasági növekedési prognózist 4,3 százalékról 4,5 százalékra javították az idei évre vonatkozóan, míg 2020-ban és 2021-ben változatlanul 3,3 százalékos növekedést vár a jegybank.
A döntést követő sajtótájékoztatón Nagy Márton, az MNB alelnöke a likviditás növelését azzal indokolta, hogy az állam rengeteg pénzt gyűjtött a piacról. A lépés a jegybank szerint monetáris szempontból semlegesnek tekinthető. Azt is mondta, hogy nem terveznek lazítást, csak finomhangolják az eszközöket. Hangsúlyozta, hogy az MNB-nek nincs árfolyamcélja, a devizaárfolyam az egyik bemenő adat az inflációs folyamatokban, és ezen keresztül értékelik a változásokat.
A Richter esetében az Equilor elemzői felhívták a figyelmet arra, hogy a cég számára egyszerűbb lehet az oroszországi szerializáció, azaz a gyógyszerek egyedi azonosítását célzó előírás, amely a korábbinál szigorúbb csomagolási és címkézési szabályokat ír elő a gyártóknak. Oroszországban 2020. január 1-jén lép hatályba az átállás, amely az EU-ban már megtörtént, és közel 10 százalékkal növelte a Richter gyártási költségeit. Az orosz kormány rövidebb karakterszámot követel meg a gyártóktól, azonban egy titkosított kód feltüntetéséből nem engedett, ami az EU-ban nem előírás.
Kiemelték, hogy az Erste a héten 3720 forintról 2900 forintra csökkentette a Molra vonatkozó 12 havi célárfolyamát, ajánlásuk felhalmozásról csökkentésre változott.
Felhívták a figyelmet arra is, iparági értesülések szerint heteken belül bejelenthetik, hogy az Antenna Hungária 25 százalékos tulajdonrészt vásárol a Telenor Magyarországban. A tranzakció értéke becslések szerint 50-100 milliárd forint között alakulhat.
A kis- és közepes részvények indexe, a BUMIX 4322,12 ponton zárt pénteken, az előző héthez képest 6,56 ponttal, 0,15 százalékkal alacsonyabban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.