Csökkenéssel nyitottak a New York-i tőzsde irányadó indexei pénteken, a befektetők hangulatát rontják a riasztó foglalkoztatottsági és munkanélküliségi adatok.
A munkaügyi minisztérium a tőzsdenyitás előtt egy órával közzétett jelentésében arról számolt be, hogy
701 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma márciusban, a munkanélküliségi ráta pedig 3,5 százalékról 4,4 százalékra emelkedett.
Ez azt jelenti, hogy az új koronavírus által okozott járvány és az annak megfékezését célzó szigorú korlátozások egy csapásra véget vetettek a foglalkoztatottság rekordhosszú, 113 hónapig tartó növekedésének.
Mivel a jelentés a március 12-én rendelkezésre álló adatok alapján készült, messze nem tükrözi, hogy milyen hatalmas károkat okozott a gazdaságnak a járvány. A vállalkozások és gyárak nagy része március második felében leállította tevékenységét, és erőteljes elbocsátási hullám indult el. Elemzők egyre másra rontják előrejelzéseiket, a Morgan Stanley amerikai bankcsoport már arra számít, hogy a hazai össztermék évesítve 38 százalékos ütemmel csökken a második negyedévben.
Az Egyesült Államokban a SARS-CoV-2 vírus által megfertőzött személyek száma péntekre 245 ezer fölé emelkedett, a halálos áldozatok száma pedig meghaladta a hatezret.
A nagy nyugat-európai értéktőzsdéken Madrid kivételével, csökkentek a mutatók pénteken. Délután fél négykor
Milánóban 0,98 százalékkal csökkent, Madridban viszont 0,91 százalékkal emelkedett a vezető tőzsdeindex.
A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,0795 dollárt adtak, 0,60 százalékkal erősödött az amerikai fizetőeszköz. A jenhez képest 0,51 százalékkal drágult a dollár, 108,44 jenen forgott.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára meredeken emelkedik azokra a reményekre, hogy a nagy olajexportáló országok megállapodásra jutnak a kitermelés csökkentéséről az árak megtámasztásának érdekében.
Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,05 százalékkal, 1613,18 dollárra nőtt, míg a júniusi szállítású aranyé 0,07 százalékkal 1636,50 dollárra csökkent a New York-i árupiacon.
Csütörtökön erős pluszokban zártak a New York-i tőzsdeindexek: a Dow Jones ipari átlag 2,24 százalékkal, 21 413,44 pontra, az S&P 500-as index 2,28 százalékkal, 2526,90 pontra, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig ugyancsak 1,72 százalékkal, 7487,31 pontra nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.