A továbbra is erős értékesítési számok mellett a nyár végén a hozamok is az alapkezelők oldalára álltak, a befektetési alapok eszközállománya a kedvező folyamatok eredőjeként több mint
2 százalékkal, 7485 milliárd forintra emelkedett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) aktuális statisztikája szerint.
Júliusban még kisebb arányú csökkenésről adtak számot a portfóliómenedzserek, ezt azonban aligha lehetett a 67 milliárd forintnyi új forrást lekötő befektetők számlájára írni.
Sokkal inkább a hozamok alakultak kedvezőtlenül,
az árváltozások és a devizamozgások ugyanis együttesen 95 milliárd forinttal apasztották az összvagyont.
Augusztusban 180 fokos fordulatot vett a piaci hangulat, a befektetési jegyek felértékelődése 56, a devizapiaci árfolyammozgások pedig további csaknem 33 milliárd forinttal duzzasztották az alapkezelőknél fialtatott megtakarításokat.
A befektetők is rátettek még egy lapáttal, és 74,5 milliárd forint értékben növelték kitettségüket a befektetési jegyekben. Ennél nagyobb mértékű pénzbeáramlást legutóbb tavaly decemberben regisztrált a jegybank, a frissen lekötött megtakarítások összege ezzel már harmadik hónapja folyamatosan emelkedik.
Mindezeknek köszönhetően az előző havi 28 milliárdos csökkenés után 163 milliárd forinttal gyarapodott az alapkezelői szegmensben kezelt összvagyon, ez egyben a legerősebb havi növekedés az idén.
A részvényalapok 57 milliárd forintos vagyonbővüléssel a legjobban teljesítő eszközkategóriának bizonyultak, amelyhez a befektetési jegyek 25 milliárd forintos nettó értékesítése mellett a felpattanó tőzsdei árfolyamok is nagyban hozzájárultak: az MSCI fejlett piaci indexe 6,5, a fejlődő piaci részvénykosár pedig 2,1 százalékkal emelkedett, míg a BUX 0,5 százalékkal araszolt feljebb.
A részvényalapok eszközállományának csaknem 5 százalékos bővülésével az itt kezelt állomány újabb rekordot döntött,
és az értéke első alkalommal átlépte az 1200 milliárd forintot.
Erős hónapot zártak a kötvény-, valamint az egyszerre többféle eszközt is tartó vegyes alapok is. Az előbbiekből 26 milliárd forintot, az utóbbiakból újabb 15 milliárd forintot táraztak be a befektetők.
A kötvényportfóliók értékét a devizamozgások emelték tovább, a vegyes alapok ezen túlmenően még a hozamokon is kerestek 20 milliárd forintot,
állományuk ezzel a nyár végére közel 3 százalékkal nőtt.
Folytatódott a 2100 milliárd forintot meghaladó kezelt vagyonnal a legnagyobb kategóriának számító ingatlanalapok bővülése is. A kategória eszközértéke 30 milliárd forinttal – 1,4 százalékkal – gyarapodott, ami ezúttal a tőkebeáramlásnak és kisebb részben a devizaárfolyamok alakulásának köszönhető, a befektetések hozamai ellenben nem változtak.
A származtatott alapjaikon túladtak a befektetők, a pénzkiáramlást azonban ellensúlyozták a szerény mértékű hozamemelkedések. A kevesebb mint százmilliárd forint összvagyonnal rendelkező származtatott alapoknál nem történt elmozdulás augusztusban, a legapróbb pénzpiaci kategóriánál azonban folytatódtak a hosszú ideje trendszerűen zajló visszaváltások. A jegybank a hónap végén már csupán öt ilyen befektetési alapot tartott nyilván.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.