BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre több pénzt tartanak befektetési alapokban a magyarok

A tavalyi év utolsó hónapjában tovább áramlott a magyarországi alapkezelők felé a megtakarítók vagyona, így ezek már közel 14 százalékkal több pénzre vigyáznak, mint amennyivel elkezdték az évet.

A tavalyi év utolsó hónapjában is növekedett a befektetési alapokra bízott vagyon a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége pénteki tájékoztatása szerint. A felügyelt eszközök értéke egy év alatt 13,8 százalékkal 7851 milliárd forintra nőtt az elmúlt év végére, december során pedig 2,5 százalékkal, ami 191 milliárd forintot jelent.

A pénzpiaci alapok kezelői nem jártak ennyire jól, csaknem 1,5 milliárd forintnyi tőke távozott decemberben. A hozamok ezen némileg tompítottak, de így is 3,5 százalékkal csökkent a vagyon mértéke, 30,4 milliárd forintra. Százalékban kifejezve a legnagyobb vagyonvesztést – 43,1 százalékosat – ez a kategória szenvedte el.

Fotó: Shutterstock

Ezzel szemben a kötvényalapokba 31,6 milliárd forintnyi tőke érkezett, a hozamokkal együtt a kötvényalapok vagyona 3,2 százalékkal 1566,1 milliárd forintra növekedett. A rövid futamidejű kötvényalapok esetében 26,7 milliárdos, a hosszú futamidejű kötvényalapoknál 4,4 milliárdos, a szabad futamidejű kötvényalapoknál 0,5 milliárdos volt a tőkebeáramlás mértéke.    

December legnagyobb nyertesei a vegyes alapok voltak, ahova 46 milliárd forint értékű friss tőke érkezett a hónap során. A hozamok is hozzátettek a növekedéshez, a kategória vagyona 3,7 százalékkal 1776,6 milliárd forintra nőtt a hónapban. A vegyes alapokba az elmúlt egy évben összesen 360 milliárd forint érkezett; a kategórián belül a dinamikus vegyes alapok vagyona például év eleje óta 72,8 százalékkal nőtt.

Noha a részvényalapokba az elmúlt hónapban 41,7 milliárd forint értékű tőke áramlott be, az árfolyammozgások ezzel ellentétes irányba tolták az általuk kezelt eszközök értékét. Mindennek eredőjeként a részvényalapok vagyona 4,1 százalékkal 871,7 milliárd forintra nőtt.  A kategória a legdinamikusabban fejlődött 2021-ben, a nettó eszközértéke megközelítette a 900 milliárd forintot és ilyen tempó mellett a Bamosz szakértői szerint fél éven belül ez a kategória is elérheti a 1000 milliárdot.

Az év utolsó hónapja nem hozott nagy változásokat a tőkevédett alapok esetében, így ők 45,8 milliárd forint fölött rendelkeztek az év végén. Éves szinten azonban a második legkisebb kategória esetében a vagyonváltozás mínusz 30,8 százalékos volt.

Egyaránt örülhettek a frissen érkező 14,2 milliár forintnyi tőkének és az árfolyamok kedvező alakulásának az abszolút hozamú alapok kezelői, melyek 1,9 százalékkal 893,5 milliárd forintig növelték a hónap végére a náluk fialtatott összegeket.

A származtatott alapok esetében több alap is lejárt, így 12 milliárd forintnyi tőke áramlott ki ezen alapokból, amit a hozamok tompítottak ugyan valamelyest, de a kategória nettó eszközértéke így is 6,7 százalékkal, 75,6 milliárd forintra csökkent. Ez a kategória az előző év vesztesei közé tartozik, hiszen éves szinten 39,1 százalékos volt a vagyonvesztés.

Az ingatlanalapokból 8,2 milliárdnyi tőke távozott, a tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték 0,1 százalékkal lett több, 1700,3 milliárd forintot ért el. Éves szinten a kategória vagyona mindössze 1,8 százalékkal nőtt.    

Az árupiaci alapokhoz decemberben 0,6 milliárd forint tőke érkezett, a vagyon 4,2 százalékkal 58,7 milliárd forintra gyarapodott. Éves szinten nem ilyen kedvező a helyzet, 3,3 százalékos volt a vagyon csökkenése. 

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapokba az elmúlt hónapban 57 milliárd forint tőke áramlott be. A hozamokkal együtt a vagyon 4,1 százalékkal, 831,8 milliárd forintra nőtt a hónapban. A zártkörű alapok vagyona 26 százalékos gyarapodást mutatott az év folyamán.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.