Az olajpiacon számos kereslet-kínálatot, export-importot, finomítói és feldolgozói tevékenységet érintő, egyben a termékek árára kiemelt hatást gyakorló adat között kell eligazodniuk a szereplőknek. Az egyik fontosabb közülük az Amerikai Kőolajipari Intézet (API) keddenként közzétett olajkészletadata. Ebben publikálják többek között a nyersolaj és a fontosabb olajtermékek (benzin, gázolaj, kerozin, reziduális termékek) állományváltozását, plusz az előző heti amerikai export-import adatokat. A kereskedőket a készletek abszolút szintjénél jobban érdekli azok változása:
ha a nyersolajkészletek a piaci várakozásnál nagyobb mértékben növekedtek az adott időszakban, az csökkenő keresletre utal és negatívan hat az árakra.
Szerdán érkezik az Egyesült Államok Energia Információs Hivatalának (EIA) jelentése, ami közvélemény-kutatáson, az olaj- és gázipari cégek önkéntes válaszadásán, illetve kisebb részben becslésen alapul. A riport hasonlít az API készletadatához, de a piac ez utóbbit kíséri kiemelt figyelemmel. Miért? A két adat között ritkán található ugyan nagyobb eltérés, ám ha ez az adat nem erősíti meg a keddit, az gyors és jelentős ármozgást eredményezhet.
A hét utolsó munkanapjára is jut izgalom: a Vortexa adatszolgáltató ekkor tájékoztat a tankerhajókban tárolt (vízen úszó) globális nyersolaj és finomított termékek állományáról.
Az olajat három fő esetben szokták hajókban tárolni. Egyfelől amikor a határidős árak az azonnali piaci áraknál legalább annyival magasabbak, hogy fedezni tudják a tárolással járó költségeket, másfelől ha a szárazföldi tárolói kapacitás korlátossá válik, harmadrészt pedig logisztikai problémák felmerülése esetén. Az így tárolt olajkészletek mennyisége a túlkínálatos piacon rendszerint emelkedik. A mostani helyzetben, amikor hiány van a piacon, a szárazföldi készleteknél nagyobb mértékben csökkennek.
A Baker Hughes olajipari szolgáltató is hetente ad tájékoztatást az amerikai és a kanadai olajkutak számának változásáról és a fúrási aktivitásról.
Ha emelkedik az olajkutak száma, nő a kereslet a fúráshoz használt termékek és a kapcsolódó szolgáltatások iránt, illetve várhatóan nő az olajkínálat.
Az elmúlt héten 557-re emelkedett az aktív olajkutak száma Amerikában, amely még közel 30 százalékkal elmarad a pandémia előtti értéktől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.