Nem mindennapi esemény, amikor egy politikus kiáll a nyilvánosság elé és töredelmesen bevallja, hogy hibát követett el. Márpedig pont ez történt az Egyesült Államokban három héttel ezelőtt, amikor Janet Yellen, a Biden-adminisztráció pénzügyminisztere, egy CNN-nek adott interjújában bevallotta, hogy rosszul mérte fel az infláció pályáját. A pénzromlás üteme négy évtizedes csúcsot döntve májusban már 8,6 százalékra nőtt éves összevetésben. Ezután azért a mundér védelmében gyorsan hozzátette, hogy előre nem látható külső sokkok okozták az elszálló inflációt.
Annak ellenére, hogy a felelősséget hárította, dicséret illeti a korábban a Federal Reserve (Fed) elnökeként is dolgozó Janet Yellent az őszinteségéért, amivel követte Jerome Powell jelenlegi Fed elnököt, aki a tavalyi szenátusi meghallgatásán beismerte, hogy a megnövekedett infláció nem csak átmeneti.
A sors fintora, hogy nemrég Japánban is történt egy ritka bocsánatkérés, amit a Bank of Japan elnöke, Kuroda Haruhiko, követett el, azután, hogy egyik nyilatkozatából arra lehetett következtetni, hogy örül annak, hogy végre van szemmel látható infláció a sokáig deflációval küzdő japán gazdaságban.
Visszatérve az Egyesült Államokba, kicsit lassan, de végül mindenki számára világos lett, hogy komoly inflációs nyomás van a gazdaságban, ami nem múlik el egyik napról a másikra. Jerome Powell és Janet Yellen nem győzik hangsúlyozni, hogy minden tőlük telhetőt megtesznek az árak további emelkedésének megakadályozására, így nem csoda, hogy a múlt héten három évtizede nem látott mértékű, 75 bázispontos kamatemelést hajtott végre az amerikai jegybank szerepkörét ellátó Federal Reserve.
A kamatemelést követő sajtótájékoztatón a kérdések többsége már nem is az inflációra vonatkozott, hanem arra, hogy mi lesz a gazdasággal az infláció elleni harc közepette. Powell erre azt mondta, hogy hisz benne, hogy megvalósítható a „soft landing”, azaz a sokkhatásoktól mentes puha landolás. A Fed elnöke a munkanélküliség kismértékű növekedése mellett elérhetőnek tartja a célként kitűzött 2 százalékos inflációt. Én is tartozom egy vallomással: nem hiszem, hogy ezt meg tudják oldani, azaz komoly gazdasági lassulás nélkül le tudnák szorítani az inflációt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.