Óriásit menetelt a héten az európai bankszektor részvénypiaca, azon belül különösen a vezető osztrák bankrészvények remekelnek. Az Erste, Raiffeisen páros heti szinten 12 százalékos erősödést produkált, azaz hatott, illetve már előre beárazódott az Európai Központi Bank csütörtöki kamatemelése.
Az OTP e tekintetben kisebb meglepetésre lemaradó volt, ezen a héten csak 3 százalékkal drágultak a bank papírjai, ráadásul nem is az euróövezetet érintő monetáris szigorítás, hanem részben egy vállalati hírre, amely a szlovén bankvásárlással volt kapcsolatos.
Számunkra is meglepetést jelent, hogy a 75 bázispontos EKB-kamatemelés nem váltott ki érdemi árfolyam-erősödést az OTP-részvényekben – fogalmazott a VG-nek Le Phuong Hai Thanh, a Concorde Értékpapír elemzési osztályvezetője. Számításai szerint
egy ekkora mértékű központi banki lépés éves szinten 28-30 milliárd forinttal javítja a magyar pénzintézet csoportszintű nettó kamateredményét (NII), és ennek az összegnek az időarányos (4 hónap) része már megmutatkozik a 2022-es NII-számokban.
Ezt leszámítva itthon is látható a hitelezési aktivitás lassulása, ám Le Phuong Hai Thanh szerint a hitelportfólió romlásában és a nem teljesítő állomány növekedésében ezt csak jövőre lehet igazán nyomon követni.
A szakértő szerint a befektetők továbbra is a magyar kormány és az Európai Bizottság közötti vita fejleményeire várnak, addig pedig (egyebek mellett) a tőzsdei gázár alakulása befolyásolhatja a hazai bankpapír kurzusát:
Amint némi megnyugvás tapasztalható a gáztőzsdén, az erősíti a forintot, enyhíti az inflációs nyomást, javít a magyar külkereskedelmi egyenlegen, így összességében pozitív az OTP részvényére nézve is
– fogalmazott a Concorde elemzési osztályvezetője.
Kitért az osztrák bankpapírok látványos feltámadására is (ezen a héten a Raiffeisen, Erste páros részvényei 12-12 százalékkal drágultak), emögött nem húzódtak meg egyedi vállalati hírek. A korábban nagyot zuhanó szomszédos országbeli részvények egyszerűen korrigáltak, valamint lehetett hatása az EKB szigorító lépésének is.
Bár a 37 százalékos második negyedéves ukrán GDP-visszaesés lehetett önmagában negatív, a piac hasonló nagyságrendre számított. Az OTP-részvény megítélése szempontjából a hírnek nem igazán volt jelensége, tekintve, hogy az orosz és az ukrán érdekeltségeket a befektetők szinte teljesen kiárazták a bankpapír árfolyamából – mondta a VG-nek Le Phuong Hai Thanh.
Közben a kifejezetten jól sikerült második negyedéves jelentés után több elemző is megújította az OTP-részvényekre érvényes ajánlását. Az újakkal frissített konszenzus szerint az OTP csoport 457 milliárd forintos adózott eredményre lehet képes, 8 százalékkal kevesebbre, mint tavaly.
A korrekciós tételeket (extraprofitadó, bankadó, hiteltörlesztési moratórium, akvizíciós hatások) is magában foglaló számviteli profit viszont csupán 192 milliárd forint lehet, szemben a tavalyi 456 milliárddal, tehát 58 százalékos lehet a visszaesés.
Jobb hír befektetői szemmel, hogy a működési eredmény javulhat, meghaladhatja a 800 milliárd forintot, azaz a 2021-es 660 milliárdra 21 százalék plusz rakódhat. A Refinitiv adatai szerint az OTP-célárak mediánja 13 400 forint, ami 53 százalékos árfolyam-növekedést jelez előre. A célárak 9050 és 18 ezer forint között mozognak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.