A forint szempontjából egyértelműen az euró-forint a fő árfolyampár, ez áll a külkereskedelem, a jegybank, az államadósság-kezelés és legtöbbször a turizmus fókuszában is. Érdemes azonban a dollárral szembeni forintárfolyamra is egy pillantást vetni, mert akár a makrogazdasági kilátások, akár konkrét befektetési lehetőségek szempontjából hasznos következtetésekre juthatunk.
Az euróval szembeni forintárfolyam viszonylagos stabilitásával (az augusztus eleji „jen-hatás” és egyéb külső turbulenciák lecsengése óta 392-395-ös EUR/HUF sávval) szemben az USD/HUF árfolyam jellemzően nagyobb kilengéseket mutat, ami az elmúlt hetekben értelemszerűen az EUR/USD árfolyamot mozgató tényezőkből fakadt elsősorban.
De miért lehet fontos a dollárral szembeni árfolyam ingadozása?
Makrogazdasági szempontból a hazai külkereskedelmi behozatal nagy volumenű és stratégiailag is fontos részét alkotó energiahordozók (nyersolaj és földgáz elsősorban) áralakulását érdemben befolyásolja a dollár mozgása és ezeket az importtételeket jellemzően dollárban is kell kifizetni. A dollár ingadozása jelentős hatással van a feltörekvő piacok egészét uraló befektetői kockázatvállalás mértékére is, hiszen számos jelentős ázsiai, illetve dél-amerikai ország külső adóssága a dollár árfolyamától, illetve a dollárkamatok alakulásától függ. Ezek a hatások az euróövezethez szorosabban kapcsolódó kelet-közép-európai devizapiacok szempontjából is fontosak. Igaz ez Magyarországon is, annak ellenére is, hogy az ÁKK, a magyar államadósságot kezelő intézmény a dollárban kibocsátott adósságot fedezeti ügyletekkel lényegében száz százalékban eurós kitettséggé alakítja. Ez a fajta indirekt dollárhatás az EUR/HUF árfolyamára a magyar gazdaság magas (nemcsak energia-) importigénye miatt a hazai infláció szempontjából sem elhanyagolható tényező.
Mindezek fényében a hazai makrokilátások egésze szempontjából sem közömbös, hogy mind a dollár, mind a forint oldaláról számos olyan tényezőt tudunk felsorakoztatni, melyek az USD/HUF árfolyam emelkedése irányába mutatnak az augusztus vége felé tapasztalható 352-354-es árfolyamszinthez képest.
A dollár oldaláról kezdve a legfrissebb fejlemény a monetáris politikai nyilatkozatok miatt kiemelten figyelt Jackson Hole-i konferencia volt (augusztus 22-24), ahol Powell Fed-elnök részéről pusztán annak megerősítése, hogy szeptemberben lesz kamatvágás, már erőteljes dollárgyengítést indított be az euróval szemben. Az EUR/USD árfolyamot ez a hatás több, mint 2 éves csúcsra, 1,11 fölé tolta. Ezt könnyen tekinthetjük túlreagálásnak, hiszen a piaci szereplők már jó ideje a 25 és 50 bázispontos kamatcsökkentés közötti dilemmát igyekeznek feloldani, azaz mostanra már nem a kamatvágás ténye volt kérdéses. Ugyancsak túlreagálásra utal, hogy az euró oldaláról is nehezen találnánk olyan tényezőt, ami a sorozatos gyenge euróövezeti makroadatok és EKB-kamatvágási várakozások mellett az euró erejével tudná tartósabbá tenni az EUR/USD árfolyam emelkedését.
Megítélésünk szerint mindezek önmagukban is elég erős érvek ahhoz, hogy az USD/HUF árfolyam emelkedését valószínűsítsük. De ezek mellé felsorakoztathatjuk a forint oldaláról azt is, hogy
a második negyedévben elakadt magyar gazdasági növekedés ellenére emelkedő és a második félévben várhatóan az 5 százalékot is elérő maginfláció, valamint a hazai költségvetés helyzete nem csupán egy kockázatos makroképet fest fel, de egyben a gazdaságpolitika rendkívül szűk mozgásterét is jól jelzi.
Ráadásul az ezek miatt sérülékeny forint egy geopolitikai kockázatnövekedés esetén (ilyenre sajnos bőven van esély a világ számos pontján) az EUR/HUF-hoz képest is gyorsabb USD/HUF-emelkedést hozhat, tekintettel a dollár továbbra is meglévő menedékdeviza szerepére.
Mindezek a megfontolások természetesen nem csak a makrogazdasági hatásaik miatt lehetnek érdekesek, de akkor is, ha befektetőként dollárban jegyzett részvény, kötvény vagy befektetési alap vásárlásában gondolkodunk vagy éppen a határidős devizapiacokon keresünk nagyobb kockázattal járó, de egyben nagyobb hozammal is kecsegtető lehetőségeket.
Jobbágy Sándor, a Concorde vezető makrogazdasági elemzője
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.