Közeleg a labdarúgó-Európa-bajnokság, kereken egy hónapra van a start: június 14-től július 14-ig tart ugyanis a kontinestorna – írta a Mandiner. Ennek szellemében a magyar válogatott szövetségi kapitánya, a kollégáihoz mérten jelentősen alulfizetett olasz Marco Rossi kedden hirdette ki előzetes keretét az Eb-re.
A végső névsorokkal persze ráér ő is, mert a szabály szerint a hivatalos listát csak június 6-án este 23:59-ig kell leadni a szervező Európai Labdarúgó-szövetségnek (UEFA). Érdekessége az idei kereteknek, hogy mivel a koronavírus-járvány idején a nagy tornákon használatos 23-as létszámot felemelték 26-osra, majd a pandémia múltával visszacsökkentették 23-asra, idén tavasszal a szövetségi kapitányok elkezdtek morogni emiatt – írta a lap.
Az elemzésben kiemelték: a nemzetközi versenynaptár annyira sűrű lett, hogy nem a Covid az egészségügyi kockázat, hanem a sok meccs, ezt a terhelést pedig a játékpercek egyenlőbb elosztásával lehet valamelyest ellensúlyozni, amihez viszont több játékos szükségeltetik. Ebből született az a megoldás, hogy 23–26 fős keretet lehet nevezni a foci-Eb-re, tehát nem kötelező a nagyobb küldöttség, hanem csak opció, amivel persze a legtöbb edző alighanem élni fog.
A lényeg azonban nem ez, hanem a játékosok minősége természetesen, ami pénzügyi értékekkel is kiválóan leírható.
Az átigazolási ügyekben mértékadó német Transfermarkt például 10,7 milliárd euróra (4137 milliárd forintra) értékelte az Eb-n fellépő játékosok összértékét, ez csapatonként 446 millió eurós (172,4 milliárd forintos), játékosonként 17 millió eurós (6,6 milliárd forintos) átlagot ad.
A magyar válogatott becsült összértéke 166,65 millió euró (64,5 milliárd forint), tehát jóval alatta marad az átlagnak, és máris jelzi, hogy a részt vevő nemzetek között nem tartozunk az esélyesek közé, hiába nyertük meg a selejtezőcsoportunkat. Ellenben a legértékesebb játékosunk a 75 millió eurós (29 milliárd forintos) elméleti értékével természetesen Szoboszlai Dominik, aki az összes Eb-futballista között is top 20-as, konkrétan a 18. legdrágább – nem mellesleg pedig új egyéni szponzorra lelt nemrég.
Az Eb-n fellépő összes világsztár közül a legértékesebb persze napjaink két ifjú sztárja: az angol Jude Bellingham és a francia Kylian Mbappé árát egyaránt 180 millió eurósra (69,6 milliárd forintosra) taksálják, és ugyanennyi volna a norvég Erling Haaland ára is, csak az ő csapata nem jutott ki az Eb-re, úgyhogy ő most nem számít.
Nos, a pénzek tekintetében az összdíjazás nem változott, az UEFA ugyanúgy 331 millió eurót (128 milliárd forintot) oszt szét a részt vevő csapatok között, mint a koronavírus-járvány miatt 2020-ról 2021-re halasztott előző Eb-n.
A következő a szakaszolt díjazás:
Egy hibátlan, csakis győzelmekből álló siker tehát összesen 28,25 millió euró (11 milliárd forintot) ér elméletben.
Ezek közül az elsőre tehát Írországban kerül sor, és még lehet rá jegyet vásárolni 45 eurós (17 400 forintos) alapáron, a másodikat pedig a Nagyerdei Stadionban rendezik: erre a jegyértékesítés pénteken indul.
Ezek után költözik majd ki a válogatott Németországba, ahol a mieink a békére szavaztak – ellentétben például a fényűzőbb helyet választó angolokkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.