A szlovák korona középárfolyamának eltolása ismét rávilágít arra a markáns különbségre, amely Magyarországot jellemzi a többi visegrádi országgal összehasonlítva: a nemzeti valuták reálfelértékelődése nálunk többé-kevésbé stabil árfolyammal, az inflációs különbség révén zajlott le az elmúlt években, míg másutt erőteljes nominális felértékelődés és alacsony infláció mellett. Megtapasztalhattuk azt is, melyik okoz nagyobb károkat a magasabb adósságszolgálat, a rohamosan terjedő devizahitelezés és a lassabb gazdasági növekedés formájában.
Az ötéves csúcsra kúszó forintárfolyam ennek ellenére ismét felerősítette azok hangját, akik szerint ez a szint nincs összhangban a gazdasági fundamentumokkal. De hol van az egyensúlyi árfolyam, ha egyáltalán létezik ilyen? A többletbe forduló külkereskedelmi mérleg az mutatja, az exportőrök köszönik szépen, megvannak. Legalábbis a multik biztosan, akik a kivitel túlnyomó részét előállítják. Elméleti vita legfeljebb arról lehet, hogy mit kezdjünk azokkal a kis- és középvállalatokkal, amelyek költsége forintban, bevétele euróban jelentkezik, vagy az olcsó import kiszorítja termékeiket a belföldi piacról. Az ő vállukról nyilván levenné az alkalmazkodási kényszert a gyengébb forint, de láttuk, milyen áron. Ráadásul a hazai tulajdonú kkv-k nagy része a szolgáltató szektorban működik, amelyek kibocsátása nem helyettesíthető külföldről (non-tradeable). Az ő számukra akár előnyös is lehet izmosodó valutánk.
Egyébként meg az a nagy helyzet, hogy a forint árfolyamát – különösen a februári sáveltörlés óta – végső soron úgyis a piac határozza meg. Az inflációs célt követő jegybank legfeljebb befolyásolni tudja a várakozásokat (ha kellően hiteles), de tartósan szembemenni velük nem. Az igazán érdekes kérdés – mint most, Szlovákia esetében is – majd inkább az lesz, milyen árfolyammal lépjünk be az eurózónába. De azon még lesz időnk gondolkodni...
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.