A tervek szerint alakul a magyar költségvetés hiánya, sőt, az első fél év végére a deficit a GDP arányában akár 0,2 százalékponttal is kedvezőbb lehet a korábbi várakozásnál – tudhattuk meg tegnap a pénzügyi tárcától. Kérdés, a kormány meddig számolhat be ilyen kedvező hírekről. A jövő évi büdzsét ugyanis olyan, eredetileg nem tervezett tételekkel terhelné a kabinet, mint az egészségügyi dolgozók és a pedagógusok béremelése, a csak ősszel esedékes nyugdíjemelést pedig már előre is hozták erre a hónapra. Egyelőre a jövő zenéje, hogy a két választás – a 2009-es EP-, valamint a 2010-es országgyűlési voksolás – közeledtével a kormány ilyen lépésekkel igyekszik-e visszaszerezni elapadt népszerűségét a következő ciklusra. Ám amennyiben valóban meglódul a költségvetési költekezés, az nagyon rossz hír lenne a magyar gazdaság számára.
Tény, a kabinet eddig kínosan ügyelt a deficitpálya tartására, és van rá esély, hogy ez a jövőben is így lesz. A hiányon túl azonban a többi fontos mutató már tavaly is rosszabbul alakult a terveknél, és a kormány nemrég módosította a 2008-as növekedési és inflációs várakozását is. Félő, hogy jövőre is erre számíthatunk, sőt, egyes szakemberek szerint még a 3,2 százalékos deficitcél is veszélybe kerülhet. És miközben a gazdaság egyre hangosabban követeli az élőmunkaterhek csökkentését, a bevételi többleteket évről évre elviszik az azokkal párhuzamosan emelkedő kiadások.
Az állam költekezését megakadályozni hivatott közpénzügy pedig október óta parkolópályán van, vagyis ma valójában csak a könnyen módosítható konvergenciaprogram köti a kormány kezét. Márpedig éppen a miniszterelnök hivatkozott számtalanszor arra, a költségvetési fegyelem lazulásával semmivé válhat az utóbbi évek áldozata. Csak remélni lehet, hogy erre nem kerül sor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.