A botrány egyre dagad. Jelenleg a Deutsche Telekom (DT) nyolc, egykor vezető beosztású alkalmazottja ellen folytat vizsgálatot a bonni ügyészség illegális információgyűjtés gyanújával. A nyolc fő között szerepel Kai-Uwe Ricke, a DT 2002 és 2006 között regnáló elnöke, illetve az év eleji, európai szintűvé bővült liechtensteini adó-visszatartási botrány révén már nagy ismertségnek „örvendő” Klaus Zumwinkel, aki a Deutsche Post igazgatótanácsának elnöki posztja mellett a DT felügyelőbizottságát is vezette. (Zumwinkellel kapcsolatban egyébként már csak hab a tortán, hogy jelenleg „futó” két botránya mellett 2001-ben azt a Deutsche Postot irányította, amelyről kiderült: törvénytelen módon megfigyeltette a bonni piaci szabályozó hatóság két munkatársát.)
A gyanú szerint a fenti személyek megbízásából a DT felügyelőbizottságának tagjait, illetve számos újságírót figyeltek meg, hallgattak le, készítettek róluk titkos filmfelvételeket, illetve a mobiltelefonjaik cella- és hívásinformációi segítségével térképezték fel mozgásukat, kapcsolataikat. A műveletek több külsős cég, illetve feltételezések szerint az egykori keletnémet államrendőrség, a Stasi volt „specialistáinak” közreműködésével folytak. A botrányt éppen az egyik „beszállító”, a hívásadatokat kiértékelő Network Deutschland és a megbízók közötti vita kapcsán robbantotta ki a Der Spiegel múlt hét eleji cikke. A Network Deutschland egyébként igen népszerűnek tűnik az állami vagy államközeli vállalati körökben: a Handelsblatt legutóbbi információi szerint a DT mellett a Deutsche Bahntól is kapott megbízásokat.
A feltételezett sértettek között megtalálható egyrészt a DT felügyelőbizottságának a munkavállalók által delegált tagja, Lothar Schröder; a DT üzemi tanácsának elnöke, Wilhelm Wegner; illetve számos újságíró: Tasso Enzweiler, a Financial Times Deutschland főszerkesztője; Reinhard Kowalewsky, a Capital szerkesztője; valamint a Wirtschaftswoche és a német manager magazin munkatársa is.
Nem lehet tudni, pontosan mikor kezdődött a történet. Az FTD szerint már a DT tőzsdére vitelét lebonyolító Ron Sommer regnálása alatt, 2000-ben is volt példa újságírók megfigyelésére, bár Sommer kitartóan tagadja, hogy tudomása lett volna ilyesmiről. A gyökerek mindenesetre éppen a 90-es évek végén támadt pénzügyi nehézségek környékén keresendők. A Sommert 2002-ben az elnöki székben követő Kai-Uwe Ricke átfogó elbocsátásokat tervezett a cég nehéz helyzete miatt, de erről először csak a vezetőség tagjait értesítette bizalmasan. Az információt azonban mégis sikerült megszereznie az FTD-nek és a Capitalnak is. Ricke és a felügyelőbizottságot vezető, nagy hatalmú Zumwinkel pedig mindenképpen, akár a törvényességet messze túllépő eszközökkel is ki akarta deríteni, hogy hol van a „lék” a rendszerben. Így került sor azokra a megfigyelésekre, amelyekkel a fel-ügyelőbizottság és a sajtó kapcsolatát akarták feltérképezni.
Az ügynek igen súlyos politikai vetületei vannak, több okból is. Az egykori monopólium DT 15 százalékban még mindig állami tulajdonban van, és a német lakosság közel fele még mindig az ügyfelei közé tartozik. Az óriáskonszern 1996-os – utóbb nem túl sikeresnek bizonyult – tőzsdére vitele pedig a globalizálódó német gazdaság, illetve a részvényesi kultúra németországi fellendülése jelképének számított. Sokan a közbizalom és a társadalmi béke megrendülésétől tartanak, nem teljesen indokolatlanul. A DT ügyfelei és kisrészvényesei joggal gondolkozhatnak el azon ugyanis, hogy éppen az a félig-meddig még mindig a német államhoz kötődő cég él vissza a rábízott bizalmas információkkal, amelynek azok védelme lenne az egyik legfontosabb feladata.
A helyzet súlyosságát felmérve hétfőn a szövetségi belügyminisztérium raportra rendelte be a DT jelenlegi vezetőjét, René Obermannt, illetve a szakmai szervezetek képviselőit. Az ellenzék és a bűnügyi alkalmazottak szövetsége (BDK) által követelt szigorítások azonban egyelőre elmaradnak: az ülésen államtitkára által képviseltetett Wolfgang Schäuble belügyminiszter később úgy nyilatkozott, törvénymódosítást egyelőre nem lát szükségesnek. Az ellenzéki zöldek és liberálisok (FDP) egyébként nemcsak a személyes adatokkal való visszaélés jelenlegi büntetési tételeinek enyheségét kifogásolják (jelenleg maximum 300 ezer eurós pénzbüntetést szabhat ki a szövetségi adatvédelmi biztos). Szerintük a 2008 eleje óta hatályban lévő adattárolási törvény is aggályos, amely bűnüldözési szempontokra hivatkozva előírja, hogy a telekommunikációs és IT-szolgáltatók fél évre tárolják az e-mailek, hívások és egyéb interakciók bizonyos adatait. Így ugyanis mindig fennáll annak a veszélye, hogy a tárolt adatbázissal illetéktelenek is visszaélnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.