Első pillantásra meghökkentő a Start Tőkegarancia Zrt. tegnap kiadott elemzése, amely kimutatta: 2003 és 2005 között dinamikusan nőtt a kis- és középvállalkozások hitel- és tőkebevonása is. Különösen, hogy a hazánkat is lassan elérő pénzügyi viharok miatt napok óta másról sem lehet hallani, mint hogy meg kell erősíteni az alultőkésített szektort. Sőt, ugyancsak tegnap már konkrét válaszok is érkeztek a problémára, hiszen bemutatták az egyablakos forrásszerzést elősegítő Tőke unió programot, majd Bajnai Gordon miniszter részletezte az uniós forrásokból nyújtott 800 milliárd forintos támogatási csomagot.
Először is szögezzük le: a foglalkoztatás java részét biztosító kis- és közepes vállalatok valóban bajban vannak. Azt a Start Zrt. közleménye is elismeri, hogy a javuló tőkehelyzet jelentős része azoknak a projektcégeknek az elterjedésével lehet összefüggésben, amelyekbe értékes ingatlant apportálnak. A többiek finanszírozási lehetőségei igencsak szűkösek, ahogy erre számos felmérés is utal. A forráshoz jutás javítása – legyen az hitel, tőke, támogatás vagy garancia – mindenképpen üdvözlendő fejlemény tehát, különösen a nemzetközi pénzáramok elapadásakor.
Csakhogy ez még nem minden. Fejleszteni akkor érdemes, ha van a piacon kereslet. Márpedig az ismert külső és belső okok miatt erre még várni kell egy darabig. Másrészt a felmérések szerint a kkv-k tevékenységét akadályozó tényezők listáján az első helyen a magas adók és a bürokrácia állnak. Nem mellesleg ezek a fő okai a rájuk jellemző adóelkerülésnek, illegális foglalkoztatásnak és készpénzalapú gazdálkodásnak. Az nyilvánvaló, hogy érdemi adócsökkentésről – főként a külső pénzügyi kockázatok miatt – egyelőre nem érdemes álmodozni. Az adórendszer és az ügyintézés drasztikus egyszerűsítése azonban sürgetőbb lenne, mint valaha. Ígéret erre is elhangzott már, meglátjuk, mi lesz belőle.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.