Egyre jobban aggódik az Európai Bizottság is a munkahelyek Kelet-Ázsiába vagy más, olcsó bérű térségekben való áthelyezése miatt. Ez motiválja a két éve nagy csinnadrattával beharangozott, ám eddig csak igen szerény eredményeket felmutató globalizációs alkalmazkodási alap (EGF) reformját is. Erre várhatóan kedden tesz javaslatot Brüsszel.
Az EGF-ből akkor kérhetnek pénzt a tagállamok, ha valamely cég vagy iparág legalább ezer dolgozót bocsát el a világkereskedelemben bekövetkezett jelentős változás miatt. Sok más bizottsági kezdeményezéshez hasonlóan azonban ennél is nagyobb volt a hírverés a tényleges eredményeknél. Az EGF-források igénybevételének túlságosan szigorú feltételeivel és túlságosan bürokratikus lebonyolításával magyarázható, hogy az évi akár 500 millió eurósra tervezett alapból működése első két évében összesen csupán 32 millió eurónyi kifizetés teljesült.
Most már Brüsszelben is érzik, hogy ez így nem mehet tovább. A következő hónapokban vélhetően sorozatban jönnek olyan tömeges elbocsátások, amelyek sürgetővé teszik az EGF-forrásokhoz való hozzáférés egyszerűsítését. Felmerült, hogy lejjebb kellene vinni az ezerfős küszöböt, más okból történő elbocsátásoknál is meg kellene adni a lehetőséget a pénzek igénybevételére és/vagy a más tagállamba átköltözni hajlandó munkavállalók számára is lehetne támogatást adni. Vladimír Spidla illetékes biztosnak valamit tennie kell. UGy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.