Ismét felkavarták az OTP körüli állóvizet: a New York-i illetőségű Artio Global Management – a néhai Julius Baer – most már 15 százalék feletti, de 33 százalékot nem meghaladó részesedés megszerzésére kapott engedélyt a hazai pénzügyi felügyelettől. Tekintettel arra, hogy ekkora befolyású befektető mostanában nemigen akadt az első számú hazai bankcsoport háza táján, teljesen érthető, hogy elkezdenek motoszkálni a fejekben a „felvásárolják az OTP-t” kezdetű gondolatok.
Túl nagy jelentőséget ugyanakkor több okból sem igen lehet tulajdonítani – legalábbis a dolgok jelenlegi állása szerint – a lépésnek. Egyrészt az Artio, alias Julius Baer soha nem tűnt fel potenciális ellenséges felvásárlóként az első számú hazai bankcsoport háza táján, hiszen a menedzsmentet mindig tájékoztatták arról, ha átléptek egy jelentősebb százalékos határt. (Ráadásul az ellenséges felvásárlás, mint megoldás, Európában nem is túlságosan elfogadott a pénzügyi szolgáltatók között.) A tízszázalékos küszöb pedig – az ezt meghaladó tulajdonszerzést engedélyeztetni kell a felügyelettel – a többi részvényest is gátolja a meggondolatlan lépésekben: figyelemre méltó tény például, hogy a Rahimkulov családnak nem volt alkalma arra, hogy e határ fölé menjen.
A legfontosabb, gyors felvásárlás elleni érv pedig a bizonytalanság: azokban az országokban, ahol az OTP jelen van, finoman szólva sem túl rózsás a helyzet, és kilátás sincs arra, hogy rövid távon stabilizálódjon, netán magához is térjen a bankpiac.
Persze az nyilvánvaló, hogy erős tőkehelyzet ide, prudens működés oda, az OTP csoportot előbb-utóbb felvásárolják, és létezik az az ár, amelyre a menedzsment is igent mondana. Ennek megfelelően, ha egy nagytulajdonos bespájzol a papírból alig háromezer forintnál, nem tűnik rossz stratégiának: majdnem biztos ugyanis, hogy a leendő vevőnek ennél jóval többet kell majd fizetnie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.