Mindenkit érint az egyre mélyülni látszó globális gazdasági válság, de nem egyformán súlyosan, és nem is egyformán jönnek majd ki belőle az országok. Ezt a közhelyszerű állítást csak azért kell leírni, mert a kormányfő blogjában tegnap már megint megpróbálta összemosni a magyar gazdaság gondjait Európa többi országának nyűgeivel. Holott a magyar bajok sokkal súlyosabbak.
Igaz, hogy nincs olyan gazdaság Európában, amelyet ne érintene súlyosan a krízis. Mindenhol lefelé kellett módosítani a jövő évi GDP-növekedési kilátásokat, s át kellett tervezni a költségvetés bevételi és kiadási oldalát is. De nagyon nem mindegy, hogy a bővülés 7 százalékról 3-4-re lassul (mint Szlovákiában), vagy 1-ről –2-3-ra (mint Magyarországon). És óriási különbség van a válság utáni kilátásokat illetően is. Vannak országok, amelyek a válság alatt és várhatóan utána is töretlenül haladnak az Európához való felzárkózás útján (például Lengyelország, de – horribile dictu! – még Románia is, bár persze alacsonyabb szintről). És van néhány olyan állam is, amely a jelenlegi állás szerint a krízis alatt és annak elmúltát követően töretlenül halad majd a leszakadás útján (például Magyarország).
Csak akkor lehet bármiféle értelme a mostani kormány további regnálásának 2009-ben is, ha végre érdemben tesz a leszakadás megállításáért. Ha ezt az évet alapvető fontosságú reformok megtervezésével és végrehajtásával tölti. Ha végre felismeri, hogy a 2010-es választásokon korábbi hibái és tehetetlensége miatt már egyébként is csak a távlatos reformpolitika felmutatása lehet az egyetlen esélye. Naiv vagyok? Hemingway azt mondta, nemcsak szamárság feladni a reményt, hanem bűn is. És különben is, apró jó jel, hogy a kormányfő tegnapi tévényilatkozata szerint az adóemelés lehetőségét elvetette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.