„Az adóverseny önmagában nem káros, az adóparadicsomnak titulált országok nem gonoszak, nem üldözendők” – írta lapunkban nemrég Kövesdy Attila, a Deloitte nemzetközi adószakértője, aki szerint a lényeg, hogy az ilyen államok transzparens módon működjenek (VG, 2009. április 8.). Egy adótanácsadással és -tervezéssel foglalkozó szakembertől ez a vélemény nem lehet meglepő. Az már sokkal érdekesebb, hogy a szerző volt főnöke most pénzügyminiszterként igyekszik visszaszerezni az ilyen csatornákon elszivárgott belföldi jövedelmeket.
De mi is a baj az adóversennyel? Hiszen abban egyetérthetünk, nem jó dolog az, ha az állam magas adókkal rossz hatékonyságú, túlméretezett ellátórendszert működtet. A globalizáció pedig kikényszeríti a takarékosabb gazdálkodást, hiszen a vállalatok – de már a munkavállalók is – oda mehetnek, ahol kevesebbet kell fizetniük.
Csakhogy itt nem egészen erről van szó. Az adóparadicsomként emlegetett államokba települt vállalatok többnyire offshore jelleggel működnek, azaz valójában nem ott végzik a tevékenységüket, csak kihasználják az alacsonyabb terheket. Ezzel csupán az egyik probléma, ha mindezt átláthatóság nélkül, kilétüket eltitkolva tehetik. A másik, legalább ilyen súlyos gond, hogy ezeknek az országoknak nem kell olyan költséges ellátórendszert működtetniük, mint azoknak, amelyekben maga a jövedelem keletkezik. Ez így nem valódi verseny.
A közterhekhez való arányos hozzájárulás különösen fontos lehet itt és most, amikor az államnak vissza kell vennie a koraszülött „jóléti” rendszer adományait a lakosságtól. Ebből a szempontból akár előny is lehet, hogy Oszkó Péternek az előző munkahelyén kellő tapasztalata halmozódott fel az adóparadicsomok működéséről. Meglátjuk, hogy a másik oldalra átülve képes lesz-e megküzdeni ezzel a káros és sokakat irritáló jelenséggel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.