Az árutermelő ágazatok érezték meg a legjobban a receszszió első hullámát, de a kereslet csökkenése lassan eléri a szolgáltató szektort is. Még a korábban jobb teljesítményt mutató építőipar sem igazán talál magára. A gyenge reálgazdasági teljesítmény pedig az adóbevételek kiesésén keresztül rosszul érinti az államháztartást, máris megugrott a de-ficit. A hiány elszabadulására azonban szinte egy szakértő sem számít, az IMF–EU-hitelcsomagért tett vállalások ugyanis igen erős korlátozó tényezőt jelentenek.
Az ipari termelés az előzetes adatoknak megfelelően áprilisban 27,1, munkanaphatástól megtisztítva 25,3 százalékkal esett – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal jelentéséből. Márciushoz képest a szezonálisan kiigazított ipari termelési index 5,1 százalékkal csökkent. Az ősz óta eltelt hónapokhoz hasonlóan az ipari export az átlagosnál erősebben, 30,8 százalékkal mérséklődött a hónapban az előző év azonos időszakához képest. A belföldi eladások 17 százalékkal estek, ez negatív csúcs.
A pénzügyi tárca várakozása szerint 276,1 milliárd forinttal nő az első öthavi, eddig 568,7 milliárd forintos hiány, így a deficit az első fél év végére eléri a 844,8 milliárd forintot. Mindez GDP-arányosan annyit jelent, hogy a hiány a május végi 2,2 százalékról június végére 3,3-re emelkedik. Ennek ellenére a PM ragaszkodik a nemrég módosított, véglegesnek remélt hiánycélhoz, ez a második fél évben igen enyhe, 145 milliárd forintos hiányt feltételez.
Az építőipari termelés volumene áprilisban munkanaptényezővel kiigazítva 8,4 százalékkal csökkent egy év alatt – jelentette a KSH. Márciusban még 3,5 százalékos emelkedés volt, az utóbbi bő fél évben pedig január volt a leggyengébb hónapja az ágazatnak, amikor 10 százalékot meghaladó zuhanás mutatkozott. Szezonálisan kiigazítva áprilisban 4,9 százalékkal maradt el az előző havitól. Az év első négy hónapjában a termelés 5,7 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.