BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egy csónakban evezünk

Sokan azt sugallják, hogy Szlovákia versenyképességének vége lett az euró bevezetésével. Valószínűleg ez túlzás, sőt, még mindig nem bizonyítja semmi, hogy el lehet szakadni ettől a régiótól.
2009.06.18., csütörtök 00:00

Ha Szlovákiát bajba is sodorja valami, az biztosan nem az euró 10 százalék körüli reálfelértékelődése lesz a régiós devizákkal szemben. A bérversenyképességük ugyan romlott, de ezzel párhuzamosan javult az üzleti környezet kiszámíthatósága. Nem kell ugyanis a továbbiakban az árfolyam-ingadozás hatásaival számolniuk az ott letelepedett cégeknek. Ez pedig azt jelenti, hogy hosszabb távú szerződéseket kötnek, vagyis jobban elkötelezik magukat a külföldi vállalatok.

Két dolgot kell különválasztani: az egyik, hogy vannak vagy lesznek-e olyan cégek, amelyek továbbállnak az új feltételek mellett. A másik, hogy az újonnan befektetni vágyók így mennyire találják vonzó célpontnak az országot. Az első kérdésre természetesen igen a válasz, mert globálisan is válság van, így sok cég fog továbbállni. Ezek azonban jellemzően a könnyen mobilizálható, alacsony hozzáadott értéket reprezentáló gyártóegységek lesznek. Egy fejlesztőrészleg például bajosan tudná folytatni a tevékenységét több ezer kilométerrel távolabb, esetleg új alkalmazottakkal. Ennek túl nagy költségei lennének ahhoz képest, ha maradnának.

A másik szempont, hogy vonzóbb célpont lett-e például Magyarország, mint Szlovákia, most, hogy ott a drága euróval fizetnek. A válasz itt már kevésbé egyértelmű, mert a multik nem kizárólag a munkaerőköltséget veszik számításba a telephely kiválasztásakor. Az intézményi keretek is igen fontosak, ebben pedig enyhén szólva sem állunk jól. A jelenlegi gazdaságpolitika megítélése kérdéses, de a múltbeli egyértelműen leszerepelt. Szlovákiában sem volt mindig fenékig tejfel az élet, nekik is ott volt a Meciar-kormányuk, csak ők már egy bő fél évtizede túl tudtak lépni rajta, és behozták a lemaradásukat. Összességében nagyjából jól lehetnek „árazva” a régió országai. Lengyelország erősen javulóban, de azért még nincs a mi szintünkön, a szlovákok már legalább olyan befektetési környezetet jelentenek, mint mi, a csehek pedig mindig is a legközelebb állnak majd a német piacokhoz.

Bár most úgy tűnik, hogy Magyarország erősen leszakadóban van a régióhoz képest (erre korábban kevesen fogadtak volna), ez csak rövid távon érvényes. Tartósan, 4-5 évnél hosszabb időre már emberfeletti teljesítmény eltéríteni egy kis és nyitott gazdaságot az egyensúlyi pályától. Ez zajlott az utóbbi években nálunk, de néhány évre már a többiek is meginogtak. Látszólag most más úton haladunk, de valójában valamennyi visegrádi ország ugyanazt a felzárkózási stratégiát követi. A jövedelem magasabb szintre emelése vagy a munkaerő, vagy a tőkemennyiség növelésével lehetséges. Bár előbbi terén is lenne hová fejlődni, mégis a fizikai tőke emelése kapja máig a legnagyobb hangsúlyt valamennyi térségbeli országban. Ez egyébként akkor szembetűnő, ha megnézzük, hogyan változott a kilencvenes évek közepe óta a foglalkoztatotti hányad ezekben az országokban – többnyire alig. (Arra is kevesen tippelnének szerintem, hogy Magyarország érte el a legnagyobb javulást a négyek közül!)

A nyugati tőkéért versengve a fejlett országoknál amúgy is jóval olcsóbb munkaerő mellé alacsony tőkét terhelő adókulcsokat, abból is jelentős kedvezményeket biztosítunk. Több-kevesebb eredménnyel sikerül is vonzani a tőkét, mert hazai forrásból igen lassú felzárkózásra futná.

Adódhat azonban olyan világgazdasági környezet, hogy maga a felzárkózási modell sem bizonyul jónak. Azt sokan hangoztatják, hogy globálisan jóval kevesebb most a rendelkezésre álló tőkemennyiség, mint akár egy évvel ezelőtt, és ez könnyen tartós lehet. Itt nemcsak a pénzügyi gondok elhúzódásáról van szó, hanem hogy akár hosszabb távon is fennmaradhat a tőkehiány. Sok egyébként életképes, potenciálisan nyereséges projekt egyszerűen nem jut megfelelő finanszírozáshoz. Ez a fejlemény viszont a régió országait majdnem egyformán rosszul érintené. Reméljük, nem így alakulnak a dolgok, de valószínűleg a sorsunk közös lesz.


A szerző a Világgazdaság munkatársa

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.