Közös kötelezettségvállalásra szeretné rábírni az Európai Bizottság a munkahelyek megmentése érdekében mindazokat, akiknek erre valamiféle ráhatásuk lehet. Ez lesz az egyik fő eleme a holnap közzéteendő állásfoglalásnak. A téma súlyát mutatja, hogy az előzetes sajtóprogram szerint nem csupán az illetékes bizottsági tag, hanem maga José Manuel Barroso bizottsági elnök jelenti be a kezdeményezést.
Kevés fontosabb és aktuálisabb témát lehet elképzelni most, hogy a pénzügyi válság lecsengőben van, a makrogazdasági fronton is kezdenek megmutatkozni a fordulat első jelei, ám a munkaerőpiacok egyelőre egyre mélyebben süppednek a válságba. Márciusban 8,3 százalékra emelkedett az EU munkanélküliségi rátája a februári 8,1-ről és az egy évvel korábbi 6,8-ről.
Magyarország nem tartozik a legrosszabb helyzetben lévő tagállamok közé, de az átlagnál gyatrábban áll. A legsúlyosabb helyzettel Spanyolországban szembesülnek, ott már 17,4 százalékos a munkanélküliség. Tíz százalék feletti állástalanságot regisztráltak a három balti államban, Írországban és Szlovákiában is. Közvetlenül utánuk következik Magyarország, ahol a KSH február és április között már 9,9 százalékos rátát mért.
Talán az sem véletlen, hogy a bizottsági állásfoglalás éppen most szerdára várható. Egy nappal azt követően, hogy az Eurostat közzéteszi az áprilisi munkanélküliségi adatokat. Amelyek aligha lesznek szívderítőek. UGy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.