Dávid Ferenc
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára
Tisztázni kellene a szabályokat
„Szövetségünk már a 2008. évben is kezdeményezte a sztrájkról szóló törvény módosítását, azért, hogy az ország lakossága és vállalkozói biztosan hozzájussanak az általuk megfizetett alapvető közszolgáltatásokhoz. A jelenlegi, 1989-ben meghozott törvény ugyanis mára már meglehetősen hézagos, így a sztrájkolóknak nem kerül nagy erőfeszítésébe az, hogy visszaéljenek vele. A szolidaritási sztrájk címszó alatt például ma semmiféle korlátozás nincs: így a munkát beszüntetőknek a munkáltatójukkal nem kell egyeztetniük sem a demonstrációról, sem az elégséges szolgáltatásokról. Mindezek ellenére szövetségünk nem a törvény egyoldalú szigorítását szorgalmazza, hiszen nem célunk a munkavállalói jogok csorbítása. Csak a játékszabályokat kellene végre tisztázni.”
Király József
A Malév humánpolitikai igazgatója
Súlyos károk
„Az elmúlt időszak sztrájkjai ráirányították a figyelmet a jelenleg hatályos törvény hibáira és hiányosságaira. A szakszervezetek a törvény által biztosított tág kereteket kihasználva folyamatosan és kiszámíthatatlan módon tudnak élni a munkabeszüntetés eszközével. Ez a kiszámíthatatlanság súlyos károkat okozhat – ellentétben a sztrájk eredeti céljával, azaz a nyomásgyakorlással – nemcsak a munkáltatóknak, hanem a szolgáltatásainkat igénybe vevő utasainknak is. Jelen helyzetben a munkáltató számára egy lehetőség kínálkozik, hogy kollektív szerződés keretében állapodjon meg a dolgozók képviselőivel a sztrájk gyakorlásának szinte valamennyi részletszabályáról, ezzel a törvény eredeti céljainak megfelelő mederbe terelve a munkavállalói nyomásgyakorlás eme eszközét.”
Tomasitz István
A BKV Zrt. megbízott jogi igazgatója
Régi lemez
„A probléma nem új: a sztrájkolók és a munkáltatók nem tudnak megállapodni az elégséges szolgáltatás mértékében. Az egyik minél alacsonyabban, a másik minél magasabban határozná meg ezt a számot. A közlekedést érintő demonstráció esetében a legfontosabb szereplő az utas, aki ebből annyit érzékel, hogy nem jön a megszokott járat. E probléma csak egy a sok közül, amelyet nem rendez a sztrájktörvény, de még sorolhatnám: nincs összhangban a munka törvénykönyvével, nem szabályozott a sztrájkbejelentés, a jogellenes célok nincsenek meghatározva, a munkabeszüntetés egyéb formái ismeretlenek a magyar jogban stb. Ezeket a sztrájkban közvetlenül érintett felek nem tudják szabályozni. A jogalkotó bölcsességére kellene bízni a megoldás megtalálását. Erre már húsz éve várunk.”
Potykiewicz Tamás
A Magyar Posta Zrt. humánerőforrás-gazdálkodási igazgatója
Hiányos törvénykezés
„A sztrájktörvény azonnali módosítására feltétlenül szükség van. A legnagyobb problémát az okozza, hogy a jelenleg is hatályos törvény már húsz évvel ezelőtt is csak nagy vonalakban szabályozta a sztrájkot, ami az elmúlt évek során nem követte a társadalmi elvárások által megkövetelt igényeket. Nem tisztázott például, hogy mi számít a sztrájkolók gazdasági és szociális érdekének, ilyen alapon gyakorlatilag bármilyen indokkal lehet ma demonstrálni. Egyértelműen meg kellene határozni az egyeztető eljárás menetét is, hogy a sztrájk alatt kinek és milyen hierarchikus szintnek kell igazából tárgyalnia. Mielőbb szabályozni kell a munkabeszüntetés idejére szóló elégséges szolgáltatások kérdéskörét, ennek pontos tartalmát ugyanis a jelenlegi törvény egyetlen paragrafusa sem követeli meg.”
Pataky Péter
A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke
Kulturális problémák
„A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének már évek óta az a határozott álláspontja, hogy a sztrájktörvény úgy jó, ahogy van. A felmerülő problémák jelentős részét meglátásunk szerint így nem a sztrájktörvény módosításával kell megoldani. Már csak azért sem, mert az egyik legnagyobb probléma szerintünk a sztrájk gyakorlásának a kultúrája. Míg ugyanis az egyik szakszervezet képes napokkal előbb jelezni a munkabeszüntetést, addig a másik érdekképviselet egyik óráról a másikra nehezíti meg sztrájkjával mások életét. Hasonló a helyzet az elégséges szolgáltatás tekintetében is. Ahol felelősen gondolkodó felek tárgyalnak, figyelembe veszik a szolgáltatást igénybe vevők érdekeit is. A magatartást, hozzáállást nem hinném, hogy a sztrájktörvény módosításával lehetne megváltoztatni.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.