Logikus döntést hozott Orbán Viktor Schmitt Pál államfővé jelölésekor, akit a héten minden valószínűség szerint meg is választ a parlament. A miniszterelnök nyilvánvalóan nem kívánt olyan ellensúlyt állítani a törvénykezési offenzíva útjába, amelyet például Sólyom László jelenthetett volna. A kormányfő és a Fidesz abban is bízik, hogy Schmitt Pál joviális, közvetlen stílusával – Göncz Árpádhoz hasonlóan – azok körében is népszerű lehet, akik jelenleg nem tartoznak a kormányzó párt szimpatizánsai közé.
Az ellenzék és a kritikus értelmiség fanyalgása persze érthető. Az új elnök például saját bevallása szerint sem tekinti problémának az alkotmány átírását, és nem akar a változások útjába állni.
Többen szóvá teszik túlságosan simulékony természetét, vagy épp pártállami múltját. Valóban: Schmitt Pál más típusú államfő lesz, mint Sólyom László, aki alkotmányjogászként magasra emelte a mércét hivatali tevékenységében. Autonómia helyett most lojalitás, kimértség helyett harsányság, szakértelem helyett pedig politikai szempontok kerülhetnek az előtérbe.
Azt azonban látni kell, hogy Sólyom László – aki mellesleg egyáltalán nem számított népszerű elnöknek – kivételes politikai konstellációnak köszönhette megválasztását, hiszen az SZDSZ akkor nem támogatta az MSZP jelöltjét. Most ismét különleges helyzet van: kétharmados többség és hatalomkoncentráció. Schmitt Pál jelölése ezt fejezi ki. GCs
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.